У Суду БиХ данас је одржано још једно рочиште у предмету који се води против предсједника Републике Српске Милорада Додика и вршиоца дужности директора Службеног гласника Српске Милоша Лукића.
Предсједник Додик: Правно гледано ово може бити само ослобађајућа пресуда
''Зато што сам особа која има службено овлаштења у институцијама Републике Српске у својству предсједника Републике, користећи овлаштења прописана чланом 80, став 1.4 устава Републике Српске потписао указ'', наведено је у оптужници која је подигнута против предсједника Републике Српске Милорада Додика.
"А онда се појави неко да одлуком поништи Устав. Они који гурају ову причу осим што су политички мотивисани су и правно неписмени", рекао је Додик.
Предсједник Српске је поручио да правно гледано ово може бити само ослобађајућа пресуда осим ако се раније не прекине процес.
"Свака друга одлука осим оне да је ово правно ништаван процес је политичка. Увјерен сам у ослобађајућу пресуду на суду. Неки кажу да вршим притисак на Суд како ће донијети одлуку. Не вршим, кажем како сам поступао у складу са Уставом Републике Српске и да не поштујем високог представника којег не признаје страна потписница Анекса 10 и Устава БиХ. Биран сам да заступам ту страну и у Уставу пише да сам биран да заступам Републику Српску. У складу са тим поступам", рекао је Додик.
Нагласио је да се и данас видјело како се уставна позиција дерогира.
"Не поштујем лажног високог представника користећи своја овлаштења, ето, због тога сам оптужен“, истакао је Додик.
Додик је подсјетио да су тражили да се Кристијан Шмит појави на суду као свједок.
"Онда је Суд одбио. А сада Тужилаштво улаже наводна документа и прихвата се да се обраћа 'високом представнику'. Онда су видјели да ће се увалити у додатни проблем. Ако акт потпише високи представник, онда ћемо ми наравно оспоравати тог потписника. Да би он то избјега, подмеће небитну персону која нема никаква овлаштења. Да је високи представник искључиво је он морао да одговори на питања тужилаштва. Пошто није, морао је да увалио причу и такозваном ОХР-у који не постоји у Дејтонском споразуму, постоји високи представник и особље високог представника. То се касније зове на енглеском 'Канцеларија високог представника'. Ми то одбијамо као страна потписница и страна која је дала овлаштења СР Југославији да потпише у име Републике Српске да потпише споразум", рекао је Додик.
Он поручује да је небитно то што је он оптужен, али је важно за то што може бити подметање и подлост.
"Руше ауторитете у Републици Српској да би сваки сљедећи именовани изгубио сваку вољу да се бори за политички процес очувања Дејтонског споразума. Ако дође до осуђујуће пресуде на било којем нивоу, Република Српска ће урадити оно што буде потребно. На политички процес ћемо одговорити нашим политичким процесом. На правну одлуку која је једина могућа, а то је ослобађајућа, тужићемо тужиоце и све оне који су учествовали у оваквом процесу", рекао је Додик.
Лукић: Наметнуто Тужилаштво поступа по налогу Шмита
Вршилац дужности директора Службеног гласника Републике Српске Милош Лукић рекао је да је данас пред Судом БиХ настављен процес у којем наметнуто Тужилаштво поступа по лажном члану закона који је наметнуо човјек који се лажно представља.
"У историји није виђен већи слугански однос од овог какав Тужилаштво има према Кристијану Шмиту. Још много информација говори у доказ томе. Људска заједница на простору Републике Српске постоји од каменог доба и од тада су људи били више или мање слободни, а мислим да никада није било већих слуга од чланови тужилачког тима који поступају по налогу Шмита“, рекао је Лукић.
Уколико неко из Тужилаштва БиХ икад буде писао мемоаре, каже Лукић, зваће се "Служили смо окупатору".
"Бојим се да ће поднаслов гласити 'Како смо силовали правду'", каже Лукић.
Вишковић: Скоро да нема ријечи да се опише ситуација у Суду и Тужилаштву
Предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић поручио је данас након рочишта да скоро да немате ријечи да опишете какву ситуацију гледамо у Суду и Тужилаштву БиХ.
"Данас је Тужилаштво покушало да изведе доказе. Имали су на крају седам материјалних доказа и све се свело на то да су данас Суду представили једва један доказ у два сата. То говори о БиХ, не говори више о Суду и Тужилаштву, него говори о БиХ“, рекао је Вишковић на конференцији за новинаре које је одржана након рочишта против предсједника Републике Српске Милорада Додика и вршиоца дужности директора Службеног гласника Српске Милоша Лукића.
Вишковић је рекао да ми из Српске треба да размислимо да ли оваква БиХ, овакви Суд и Тужилаштво нама требају и како даље да се понашамо и поставимо.
"Можда је чак добро што ово раде, можда нам они цртају прави пут којим треба да се креће српски народ. Када сам у својим изјавама рекао да уколико они мисле да са неком монтираном, осуђујућом пресудом да ћемо ми ћутати и тапшати на то - нећемо, ми ћемо у том моменту имати свој пут и то им поручујемо данас. Можда треба да их пожуримо да они иду у том свом правцу како бисмо и ми дефинитивно ово смарање, ово губљење и живаца и времена и живота у БиХ која очито прво се не свиђа политичарима из Сарајева јер да они желе БиХ по мјери Устава и закона, да уваже два ентитета и три конститутивна народа онда би се другачије понашали“, додао је Вишковић.
Вишковић се осврнуо и на недавни терористички напад у БиХ.
"Имали смо прије пар дана терористички акт у БиХ који је тако окарактерисало кантонално тужилаштво у Бихаћу. Нико се у другом ентитету није запитао шта су узроци, разлози због чега дијете од 14 година убије полицајца српске националности. Ако неко каже да је случајно, ја кажем да није. Да ли је то порука нама Србима да нисмо пожељни у другом ентитету и да треба да будемо само добре комшије. Ја нисам чуо да се било ко од званичних политичара из Сарајева огласио на ту тему а поготово та фамозна међународна заједница. Коментаришу и цијене намирница на тржницама у Српској али када се деси терористички акт који може бити пријетња стабилности и безбједности БиХ онда нема саопштења њихових, онда је њихова памет негдје на другој страни или је то можда зато што је убијен Србин па нема потребе за коментаром. Говорим ово данас зато што исти тај Суд и Тужилаштво гдје смо били данас, иста судија је и био, који је ослободио оних шест који су били подстрекачи и помагачи овом дјетету. Кажу малољетник па не одговара а шта је са његовим родитељима, зашто они нису позвани на одговорност, да ли то значи да неки малољетник може да уради шта му се прохтије и да зато нема никакву одговорност“, поручио је Вишковић.
Истиче да оваква БиХ не треба никоме - ни Србима, ни Хрватима ни Бошњацима.
"Бошњаци су највише у заблуди да им треба оваква БиХ, оваква БиХ не треба никоме“, јасан је Вишковић.
Он је поручио да жели да се из Српске још једном пошаље апел да ми желимо уређено друштво у складу са Уставом и Дејтонским споразумом.
"Ако желите такву земљу ми смо ту ако не желите не желимо је ни ми и то није пријетња него је то констатација свега овога што смо два сата малтретирани а поготово предсједник и адвокати да Тужилаштво доставља доказе које је прибавило у ОХР-у. Шта је ОХР - канцеларија, чија - неког непостојећег високог представника и још се појави неки Хавијер који је све то послао, неки правни савјетник који ништа не значи у овој земљи. Неовјерена документа превод са енглеског на босански/бошњачки језик није превео и није овјерио овлашћени судски преводилац и то су докази Тужилаштва. Они могу на том папиру да пишу шта желе ми им не вјерујемо и такви документи не могу да постану документи валидни за судски процес. На такав начин људи који су учесници у судском процесу нису равноправни а свако је невин док се не докаже другачије“, јасан је Вишковић.
Истиче да је ово политички монтиран процес.
Нобило: Стварност је другачија
Адвокат Анто Нобило поручио је да ОХР покушава невјешто доказати да наметнути закони ступају на снагу објавом на сајту, али стварност је другачија.
"Видјели смо неке дописе ОХР-а, њиховог правника Дијаза. Што је најважније у том допису, он покушава доказати да онда када је веб страници ОХР-а објављен закон по коме се сада суди, да је тада и ступио на снагу. Проблем је у томе што у БиХ постоји пропис који каже да се сваки закон мора објавити у Службеном гласнику и да постоји рок када закон ступа на снагу. Његови претходници или Кристијан Шмит никада није донио пропис о ступању на снагу закона које доноси високи представник. У том смислу ни Шмит није био сигуран, па је послао закон у Службени закон. То је важно због тога ако је закон ступио на снагу даном објаве у Службеном гласнику, онда све ово није кривично дјело. То је битна правна ствар. То су они писмима из ОХР-а покушали санирати", рекао је Нобило.
Он је поручио и да му се чини да би у децембру могао бити крај овог суђења, јер се у сљедећа три рочишта долази до краја доказног поступка.
Бубић: Тужилаштво испитује само себе
Адвокат Горан Бубић поручио је да је на сцени данас била једна немушта замјена свједока, али да није било аргумената зашто предложени свједок не може да свједочи.
"Нисмо видјели аргументе зашто се предложени свједок Солдат не може појавити у главном претресу. Тако да је Тужилаштво онда промптно понудило друга два свједока, иако су ти свједоци саставни дио тима Тужилаштва и испада да онда Тужилаштво саслушава лица која је ангажовало у истрази и да, у ствари, саслушавају сами себе. По том питању постоје јасна ограничења и о томе постоји пракса Европског суда за људска права која једну такву активност не дозвољава", каже Бубић.
Подсјетио је да је предлагано да буде саслушан Кристијан Шмит, али да се сада нуди замјена.
"Сада су понудили ту господина Диаза који врши једну преписку наручену са тужиоцима и сад се та једна преписка, у недостатку стварних аргумената, прије свега правних разлога за оптужење покушава провући као доказ у овом кривичном поступку. Јасно, то је све неприхватљиво и ми као одбрана данас смо имали низ приговора у погледу непоштивања законских одредаба, али се чини вјероватним да се Тужилаштво БиХ држи оне једне познате изјаве како се не треба држати закона пијан плота", наглашава адвокат Бубић.
Најавио је да ће наредни претрес бити одржан 13. новембра.
"Видимо једну густину наредних рочишта. Данас смо просто били у ситуацији, указујући на ове правне недостатке и приговоре доказима Тужилаштва да је извршена замјена теза, јер ови приговори су изнуђени љеношћу Тужилаштва, које од априла-маја није нашло за сходно да припреми валидне документе које предлаже као доказе,а онда је на крају то квалификовано као отезање са аспекта одбране. Наша обавеза је да укажемо на све оно што није у складу са законом. То смо радили и данас и то ћемо наставити да радимо и у будуће", закључио је Бубић.