Предсједник Владе Србије

Вучевић: Резолуција о Сребреници суштински доживјела дебакл

  • Извор: СРНА
  • 23.05.2024. 22:59

Предсједник Владе Србије Милош Вучевић изјавио је вечерас да резолуција о Сребреници не доноси ништа добро и да је, иако је формално усвојена у Генералној скупштини УН, суштински доживјела дебакл.

Вучевић је рекао да та резолуција неће допринијети помирењу, нити учвршћивању односа између народа и држава на овим просторима.

"То је политички дебакл оних који су то радили. Горе главу и Србија и Српска. Нисмо геноцидан народ, нисмо ни лоши људи. Требамо више да радимо и политички да се боримо за нас и ту нема одустајања", рекао је Вучевић за РТРС.

Он је истакао да је поносан на заједништво и саборност Српске и Србије.

Којић за АТВ: Српски народ је страдалнички и не може да има карактер геноцидног

Којић за АТВ: Српски народ је страдалнички и не може да има карактер геноцидног

Вучевић је навео да су, упркос огромном политичком форсирању, уцјенама и свему што се дешавало претходних дана како би резолуција била усвојена и како би се стигматизовао српски народ, Србија и Република Српска данас заједно са двије трећине човјечанства и већином држава показале јасно и гласно шта је истина.

Он је додао да је то за дивљење с обзиром на величну и геополитичку снагу Србије и Српске, које су успјеле да "о јаду забаве" оне који имају силу и моћ и алате за притиске.

Вучевић је подсјетио да институције БиХ у складу са Дејтонским споразумом нису ни учествовале, нити се изјашњавале о тој резолуцији.

"Дејтонска БиХ није предложила ту резолуцију, нити је имала прилику да учествује у њеном конципирању и изгласавању, то је елементарна грешка и пропуст да резолуција не може у даље правне поступске", навео је Вучевић.

Додик за АТВ: Поштоваћемо резолуцију, када се по Резолуцији 1244 српска војска врати на КиМ

Додик за АТВ: Поштоваћемо резолуцију, када се по Резолуцији 1244 српска војска врати на КиМ

Он је нагласио да ће резолуција погоршати односе и узбуркати страсти, пробудити неке духове прошлости и да је дала подлогу да други народи, па и српски народ, тражи резолуцију да се осуде геноцид над њим.

Говорећи о гласању земаља у Генералној скупштини УН, Вучевић је захвалио Мађарској, чланици ЕУ и НАТО-а, премијеру Виктору Орбану и мађарском народу што су гласали против, као и Грчкој, Кипру и Словачкој који су били уздржани.

За земље у сусједству које су гласале за резолуцију, премијер Србије је рекао да нека свако ради свој посао, уз коментар да брука траје довијека.

За усвајање антисрпске резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН гласале су 84 државе, 87 је било против и уздржано, а 22 нису гласале.

Ову резолуцију, која је иницирана без одлуке Предсједништва БиХ, гласом је подржао и представник сталне мисије БиХ у УН који је тако наступио као представник Бошњака, а не сва три конститутивна народа. 

Пратите нас и путем Вибера