Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je danas da će Srpska i dalje imati uredno snabdijevanje električnom energijom i energentima, uprkos poremećajima na svjetskom tržištu, te istakao da neće biti poskupljenja struje u ovoj godini ni za građane, ni za privredu.
"Cijena struje ostaje na sadašnjem nivou bar do kraja 2022. godine", rekao je Višković novinarima nakon sastanka sa rukovodstvom "Elektroprivrede Republike Srpske" u Trebinju, kome je prisustvovao i resorni ministar Petar Đokić.
Višković je naveo da je na sastanku bilo riječi o tome da se na najbezbolniji način nabave potrebne količine struje kada dođe do kratkih ispada termoelektrana u Gacku i Ugljeviku zbog njihove starosti, istakavši da je dogovarano da se potrebne količine struje pozajme i razmjenjuju sa elektroprivredama iz Federacije BiH i iz Srbije.
On je ukazao da se takvi ispadi dešavaju oko 20 puta u toku godine i da mogu da traju i više časova te da su stručnjaci procijenili da je najbolje da se energija ne nabavlja po skupim cijenama na tržištu već da se razmjenjuje kada se postoje viškovi da bi tako bili najmanji gubici za sve.
Višković je istakao da je tema razgovora bilo aktuelno poskupljenje energenata na svjetskom tržištu i naveo da će se u Republici Srpskoj u energetskom sektoru raditi u skladu sa okolnostima.
Premijer je pohvalio rad Mješovitog holdinga "Elektroprivrede Republike Srpske" koja je lani ostvarila dobit od skoro 80 miliona KM, što je postignuto zajedničkim radom i predstavlja najveću dobit ovog sistema od kada postoji.
On je ukazao da je nasušna potreba Republike Srpske, ali i BiH da se realizuje što više projekata iz obnovljivih izvora energije.
Premijer je rekao da očekuje da će najkasnije za mjesec i po dana biti otvoreni pripremni radovi na HE "Dabar" i da će do tada biti ispunjeni svi uslovi i obaveze vlasitog domaćeg učešća u tom projektu od 15 odsto.
Višković je naveo da se projekat hidroelektrana na Bistrici realizuje u skladu sa planiranim aktivnostima bez obzira na probleme iz FBiH vezano za projekat hidroenergetskog sistema Gornja Drina.
Takvi problemi, kako je rekao Višković, nikome ne trebaju u BiH, jer su ovakvi energetski projekti od interesa za sve građane u BiH i jer će se energija iz tih hidroelektrana, ako bude bilo kakvih problema sa uvozom, prvo staviti na domaće tržište, koje je uvijek prioritetno.
On je ocijenio da je sastanak u "Elektroprivredi Srpske" bio dobar i dodao da je jedna od tema bila aktuelna nabavka dizel-goriva za nesmetan rad dvije termoelektrane - u Gacku i Ugljeviku za ovu godinu.
Višković je rekao da su te aktivnosti u toku, ali da neće doći do sklapanja ugovora sa ponuđačem koji je bio jedini na prethodnoj javnoj nabavci, jer je došlo do promjena cijena energenata na tržištu i biće ponovljen postupak nabavke za tih 10 miliona litara goriva kako bi termoelektrane nesmetano radile.
"Nabaviće se sve potrebne količine goriva za termoelektrane i biće uskladištene u Rafineriji u Brodu", dodao je Višković.
Višković je rekao da je na sastanku danas zatražio da se "Elektroprivreda Srpske" uključi u izradu stručne analize i nadzora o stanju u termoelektranama u Gacku i Ugljeviku u vezi sa finansijskom i tehničkom situacijom u tim postrojenjima.