Мађарка се још једном доказала као искрен пријатељ и најважнији дипломатски савезник Републике Српске. Одређени пројекти биће настављени, договорене су нове сарадње економска и политичка подршка руководству Српске и више је него јасна. Виктор Орбан итекако је показао да разумије ситуацију у којој се налазе Срби у БиХ. Видљиво је то било јер је Мађарска у фокус и позиционирање саме регије каже министар Ален Шеранић ставила значајно питање прихватања ставова Републике Српске у цијелом окружењу.
"Порука која се шаље са стране Мађарске је да треба да се призна све оно што је у складу са уставом Дејтонским споразумом што на крају крајева Република Српска и заговара и за шта се бори и да се на бази тога осигура једна стабилност цијеле ове регије. Овдје се јасно отворило питање неколико сегмената потенцијалне сарадње гдје и Република Српска и Мађарска имају интереса а то је енергетика, пољопривреда и свакако туризам и мислим да се на тим пољима већ развијају неки пројекти", каже Ален Шеранић, министар здравља и социјалне заштите Републике Српске.
И није то ништа изненађујуће. Та сарадња траје већ неколико година интензивно и у континуитету То су људи који причају практично и нуде рјешења у корист и једне и друге стране, јасни су аналитичари.
"Тако да ће то заиста бити могућност да се не само саопшти та информација него да се на одређен начин и сама нека позиција Републике Српске можда другачије прихвати у самој Европи", каже Милош Шолаја, професор на ФПН-у.
"Ово је озбиљна прича коју треба схватити на најбољи начин а истовремено и пријатељска прича коју требамо на тај начин да схватимо и да не заборавимо", каже Ненад Новаковић, Бањалука колеџ.
Пословни форум отворио је многа врата домаћим али и мађарским привредницима и то треба искористити. Највидљивија сарадња свакако је у области пољопривреде и ту се сигурно неће стати. Због тога много посла имају и фондацији за одрживи развој.
"Ми говоримо о врло значајној подршци коју цијела Република Српска и сви у региону могу да виде колико је Мађарска оно што говори и показала на дјелу када је у питању програм за пољопривреду и прехрамбену индустрију. Овом тренутку се потписују уговори за други јавни позив и ту је одобрено око 18 милиона евра потписали смо већ половину уговора већ смо до сада исплатили скоро 9 милиона евра", каже Андреа Јаглица, директор Фондације за одрживи развој "Прогресус".
Посјета мађарске делегације има историјски значај јер је ово вријеме када Српска трпи притиске са свих страна. У овим тренуцима потребно је имати пријатеље који разумију њену позицију али и радити на отклањању свих баријера, повезивању тржишта и сарадње у свим областима.