Министар за просторно уређење, грађевинарство и екологију Републике Српске Бојан Випотник изјавио је након састанка са представницима општине и Рафинерије уља Модрича да је постигнута сагласност да се заједно крене у дефинитивно рјешавање гудрона и гудронске јаме на подручју те општине.
"Испаравања јењавају и надамо се да неће накнадно доћи до неких штетности за здравље људи у Модричи. Сви учесници састанка су сагласни да заједно кренемо у дефинитивно рјешавање гудрона и гудронске јаме јер је тај проблем присутан скоро 60 година", рекао је Випотник новинарима у Бањалуци.
Он је подсјетио да је прво мјерење квалитета ваздуха, вршено одмах након избијања пожара, показало штетне хемикалије у ваздуху у великом проценту изнад дозвољеног.
Ресорни министар је навео да је друго мјерење показало боље резултате јер су те вриједности смањене за 40 до 60 одсто у односу на прво мјерење, али су још изнад дозвољених граница.
"Струка каже да када испаравања потпуно престану, што се дешава сада, требало би 24 до 48 сати да ваздух потпуно постане чист да дођу вриједности на оне које нису штетне за живот и здравље људи", нагласио је Випотник.
Према његовим ријечима, Министарство је информисано да тренутно до сада у Дому здравља у Модричи нема пријављених пацијената са респираторним сметњама или индикацијама здравствених проблема узрокованим пожаром, односно испаравањем, што је охрабрујуће.
Након састанка у ресорном министарству којем су присуствовали начелник општине Модрича са сарадницима, менаџмент Рафинерије, представници Института за јавно здравство Српске, директор Института за заштиту и екологију Српске и представници Фонда за заштиту животне средине, Випотник је рекао да ће већ сутра бити формирана група која ће у наредних мјесец дана дефинисати тачне кораке и активности са роковима и задужењима по институцијама.
Он је додао да ће свако у свом домену максимално допринијети да се крене у коначно збрињавање тог проблема.
Випотник је рекао да је Министарство контактирало одређене међународне партнере са којима се сарађује на разним пројектима енергетске ефикасности и генерално екологије.
Он је објаснио да постоје индиције да би се већ почетком јануара Министарство могло укључити у пројекат који се бави збрињавањем опасних отпада, што је и гудрон.
"Пројекат је већ у нацрту, не знамо тачну вриједност пројекта, да ли ћемо из тог моћи да потпуно завршимо тај процес, али то ће допринијети већим активностима и сигуран сам да ћемо добрим дијелом бар кроз тај пројекат успјети да направимо велике кораке", сматра Випотник.
Према његовим ријечима, представници општине Модрича су рекли да имају контакте са неким међународним партнерима са којима су до сада сарађивали и постоји заинтересованост да се кроз друге фондове и пројекте укључе и ти партнери.
Он је истакао да је пожар у гудронксој јами угашен прије неколико дана, а проблем су правила накнадна испаравања.
"Деведесет и више одсто пожаришта је насуто пијеском и крупним материјалима да би се спријечила испаравања. Остао је дио од око 400 метара канала који нису насути тим материјалом и одатле долазе спорадична испаравања", рекао је Випотник.
Випотник је рекао да су у протеклих неколико година покренуте активности у вези са збрињавањем гудрона.
Он је истакао да је Министарство допринијело путем измјена закона и подзаконских аката да се створе могућности за даље дјеловање, физички третман, ремедијација, рекултивација и коначно збрињавање гудрона.
"Организоване су и студијске посјете Белгији и Њемачкој гдје су препознате најбоље технологије и најконкретнија рјешења о коначном збрињавају тих проблема, израђен је пројекат који је дефинисао све кораке и активности које су потребне овдје код нас да се проведу да би се тај проблем трајно ријешио", навео је Випотник.
Ресорни министар је рекао да су се највеће активности дешавале око 2020. године, али тада је дошло до избијања пандемије вируса корона, што је успорило све процесе.
Випотник сматра да је пожар задњи аларм који је све подсјетио на проблематику гудрона и додатно утиче на то да се коначно крене са рјешавањем тог проблема.
"Министарство је и до сада било ту да пружи сву техничку и стручну помоћ. Настављамо са тим и из тог разлога смо данас овдје и одржали састанак јер је Министарство задужено за заштиту животне средине", рекао је Випотник.
Он је додао да ресорно министарство има капацитете да буде носилац активности у сврху коначног рјешавања проблема.
Випотник је рекао да се у одређеним ситуацијама не може дјеловати превентивно и сплет околности је био такав да се то десило у гудронској јами, али и да је спријечена већа катарстофа управо правовремених дјеловањем.
"Морамо да се фокусирамо на тренутну ситуацију и да се одредимо за активно и конкретно дјеловање да бисмо у будућности спријечили евентуално овакве немиле догађаје", закључио је Випотник.
На локалитету гудронска јама код Модриче 14. августа избио је пожар који је истог дана стављен под контролу, а због пожара је проглашена ванредна ситуација на дијелу општине.