БРИКС није усмјерен ни против кога. То, како каже Милорад Додик, није замјенска платформа за ЕУ. Само злонамјерни то могу повезивати на такав начин. БРИКС, категоричан је Додик, није асоцијација која би утицала на то да се прилагоди унутрашњи систем земаља чланица, него их прихвата онакве какве јесу.
"БРИКС није антиорганизација и он није уперен ни против кога, ни против ЕУ, нити против било које асоцијације или земље појединачно. Као што можете видјети БРИКС-у се прикључују земље са готово свих континената, осим Сјеверне Америке и Аустралије, а из свих других имате, из Јужне Америке, Африке, Азије, Европе, са тих континената имате земље које су формирале БРИКС. У укупном збиру БРИКС показује значајније резултате и већи обим производње него што има Г7", рекао је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
Учешће на самиту БРИКС-а је велико повјерење и шанса за Српску, кажу то и аналитичари. Милош Шолаја подсјећа да Српска, захваљујући уставним аранжманима, има право да учествовањем на оваквим самитима и разговором предсједника са другим државницима гради своју позицију на међународној сцени.
"Овај састанак са Русијом има једну додатну димензију. Русија је једна од пет чланица контакт групе,које су надгледале практично и водиле преговоре о миру у Дејтону, тако да то има заиста и важност за унутрашње односе у БиХ, јер гледано и по питању политике и моћи, Русија је данас много утицајнија и много моћнија, него те ’95. године", рекао је Милош Шолаја, професор Међународних односа на Факултету политичких наука УНИБЛ-а.
Шолаја каже и да БРИКС ни на који начин не одбацује даљу сарадњу са институцијама које су настале у западним земљама. Слична порука стиже и од српског члана Предсједништва БиХ. Жељка Цвијановић каже да би БиХ требало да се налази у ЕУ, али да то не искључује сарадњу са БРИКС-ом који отвара могућност успостављања нових веза и економске сарадње.