Univerzitetki klinički centar Republike Srpske osudio je pisanje portala Aloonline.ba, konkretno tekst “Umjesto da se bore za život mlade majke, UKC odugovlači sa papirologijom! Uskoro opširnije o hororu na kovid odjeljenju” o slučaju mlade pacijentkinje koja je već nekoliko sedmica priključena na VV- ECMO aparat.
Saopštenje UKC-a Srpske prenosimo u cjelosti:
Univerzitetki klinički centar Republike Srpske najoštrije osuđuje skandalozno pisanje portala Aloonline.ba, konkretno tekst “Umjesto da se bore za život mlade majke, UKC odugovlači sa papirologijom! Uskoro opširnije o hororu na kovid odjeljenju” o slučaju mlade pacijentkinje koja je već nekoliko sedmica priključena na VV- ECMO aparat pomoću kojeg je ljekari i medicinsko osoblje Klinike intenzivne medicine za nehirurške grane UKC Republike Srpske održavaju u životu usljed izuzetno teške forme bolesti COVID19.
Žalosno je da je ovaj portal sebi dao za pravo da borbu za život ovako teških pacijenata naziva hororom. Ovim putem ih pozivamo da profesionalno rade svoj posao, da razmotre da upute apel stanovništvu i plasiraju edukativni sadržaj koliko imunizacija štiti od teških formi bolesti COVID19 umjesto što se stavljaju u službu onih koji se svim silama trude da degradiraju najveću zdravstvenu ustanovu u Republici Srpskoj.
Napominjemo da pomenuti portal nije kontaktirao našu ustanovu kako bi u skladu sa profesijom imao i drugu stranu priče, ali sebi daje za pravo da objavi izuzetno neprofesionalan tekst koji vrijeđa ljekare i medicinsko osoblje, kao i Upravu najveće zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj koju naziva „Upr(LJ)ava“ što smatramo nedopustivim.
U našoj ustanovi i konkretno u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane se već dvije godine, dan i noć spašavaju životi kritično oboljelih Covid 19 pacijenata i vodi se borba za svaki udah.
U navedenom slučaju Univerzitetski klinički centar Ljubljana nikada nije kontaktirao zvanično našu ustanovu po pitanju prijema pomenute pacijentkinje. Takođe, postoji propisana procedura koja podrazumijeva zvanično pismeno obraćanje porodice putem Protokola UKC RS, u ovom slučaju supruga, generalnom direktoru Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske (a ne načelniku određene Klinike putem e mail-a) sa molbom da se izda medicinska dokumentacija koju bi porodica proslijedila drugoj medicinskoj ustanovi koja do ovog trenutka nije zaprimljena.
Jedini ECMO centar u BiH se nalazi u UKC Republike Srpske. Naša Klinika intenzivne medicine za nehirurške grane opremljena je sa čak četiri uređaja za veno-vensku ekstrakorporalnu membransku okisgenaciju (VV –ECMO) – oksigenaciju krvi van ljudskog tijela odnosno vještačka pluća najnovije generacije. Izvantjelesna membranska oksigenacija je vrsta liječenja za održavanje životno ugroženih bolesnika na životu, a kojoj je cilj potpomoći rad srca i pluća. Kod bolesnika s teškim zatajenjem plućne funkcije ECMO omogućuje izmjenu gasova i održavanje krvotoka u tijelu”, navedeno je u saopštenju UKC-a Republike Srpske.