У Залазју код Сребренице почео је парастос за 69 српских цивила и војника које су муслиманске снаге убиле на Петровдан 1992. године.
Парастос се служи и за 22 српска борца која су заробљена на Петровдан прије 33 године, а потом убијена.
Осим већег броја грађана, обиљежавању 33 године од страдања Срба у селима Залазје и Сасе код Сребренице, те Биљача и Загони на подручју Братунца, присуствују општинске делегације, предсједник Покрета социјалиста Александар Вулин, потпредсједник СРС-а Александар Шешељ, те представници општинских организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата.
Парастосу су претходиле посјете породицама погинулих, српском гробљу у Братунцу и стратиштима у Биљачи и Сасама, гдје је положено цвијеће и прислужене свијеће.
Настављајући систематско планско етничко чишћење српских простора започето у априлу, бројне муслиманске снаге из Сребренице, под командом Насера Орића су 12. јула 1992. године упале у више српских села у сребреничкој и братуначкој општини убијајући, пљачкајући и палећи све што су стигле.
У том нападу је погинуло 69 српских цивила и војника, а велики број је рањен, док су нестала 22 Србина.
Од 22 нестала, 10 је случајно пронађено и екшумирано 10. јуна 2011. године из масовне гробнице на Залазју, приликом тражења настрадалих Бошњака.
Посмртни остаци страдалих су послије више од годину идентификовани и сахрањени на Петровдан 2012. године, док је двоје екшумирано, идентификовано и сахрањено раније.
Десет несталих још није пронађено и њима се губи траг у логору у бившој сребреничкој полицијској станици.
За ове, као и за многе друге масовне злочине почињене над Србима из Сребренице и средњег Подриња још нико није одговарао.
Организатор овог обиљежавања је Одбор за обиљежавање српског страдања Сребренице.