Правник Огњен Тадић изјавио је да измјене и допуне Закона о Савјету министара, које су усвојене у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ, негативно дјелују у два правца, те да су јасни мотиви оних који су то подржали.
Прво, навео је он, Предсједништво БиХ предлаже предсједавајућег Савјета министара, предсједавајући предлаже министре, Представнички дом има улогу да потврђује или одбацује те приједлоге, а Парламентарна скупштина надлежна је за смјене.
- Сада групи посланика Представничког дома желе дати улогу коју је до сада имао предсједавајући Савјета министара, а чиме се нарушава уставни принцип подјеле власти. То би било исто као кад посланици, умјесто предсједника Владе, могу предлагати министре - појаснио је Тадић за Срну.
Друго, каже он, искључивањем Дома народа из процедуре смјене министара напада се на други уставни принцип по којем је предсједавајућег и чланове Савјета министара могуће потврдити у Представничком дому, али је за њихов опозив потребна одлука Парламентарне скупштине, односно оба дома.
- У Уставу БиХ није предвиђена могућност смјене појединог министра. Устав познаје само могућност да Савјет министара буде опозван у цјелини. То је служило томе да се осигура стална репрезентативност народа и да се министри усмјере ка томе да раде као тим, свјесни да сви иду са функција у случају опозива - указао је Тадић.
Он је указао и да су из те уставне одредбе, крајње растегнутим тумачењем, изведене одредбе важећих пословника домова и Закона о Савјету министара, а по којима је Парламентарна скупштина надлежна да смјењује поједине министре, с образложењем да то може чинити појединачно када може и колективно.
- Е сада, новим приједлогом, крше се и Устав и пословници и закон, јер се њиме Дом народа жели у потпуности искључити из ових процедура, а за шта нема било каквог уставног основа, колико год растезали тумачење Устава БиХ - рекао је Тадић.
Он је истакао да су јасни мотиви оних који су то подржали.
- Једни желе поништити ауторитет Дома народа и тиме трајно ставити у потчињен положај Србе и Хрвате у односу на бошњачку већину у Представничком дому, а други сматрају да то није превелика цијена како би тиме створили прилику да сједну у министарске фотеље умјесто садашњих министара - упозорио је Тадић.
Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ усвојио је на сједници одржаној 12. јуна Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о Савјету министара, којим се предлаже да најмање 14 посланика може послати приједлог кандидата за министра или замјеника министра, а уколико га предсједавајући Савјета министара не именује, Комисија за избор Савјета министара би преузела вођење поступка именовања.