Jedan od najvažnijih prirodnih i privrednih resursa Republike Srpske su šume koje čine 50 odsto njene teritorije i nije slučajno što je pitanje imovine i zemljišta Srpske u posljednje vrijeme jedno od glavnih pitanja kada je riječ o političkom djelovanju iz Sarajeva, istaknuto je danas u Banjaluci na savjetovanju povodom Svjetskog dana šuma.
Ministar za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske Željko Budimir upozorio je da političko Sarajevo u zajedničkom djelovanju sa stranim faktorom pokušava da ovaj resurs uzme iz Republike Srpske.
Osim institucionalne zaštite ovog resursa sa političko-pravnog aspekta, Budimir je naveo da je u očuvanju šuma važno i adekvatno obrazovanje kadra iz oblasti šumarstva.
"Značajna je uloga banjalučkog Šumarskog fakulteta koji 30 godina uspješno obrazuje kadar i koji je dao veliki doprinos da ovaj privredni potencijal Republike Srpske bude pravilno i dobro iskorišten", rekao je Budimir novinarima prije početka savjetovanja.
Pomoćnik ministra za šumarstvo i lovstvo Republike Srpske Goran Zubić istakao je da je uloga svakog pojedinca u društvenoj zajednici važna u smislu očuvanja i unapređenja šuma.
"Šume su značajne kao resurs, ali nažalost, više o njima govorimo u smislu ekonomske, privredne koristi, prihodima i proizvodnji sirovine zanemarujući važnu ekološku i socijalnu funkciju šuma koja se, za razliku od prve, odnosi na sve građane", istakao je Zubić.
Da šume nisu važne samo sa aspekta njihovog iskorištavanja u privrednom smislu, već i sa ekološkog aspekta, saglasan je i vršilac dužnosti direktora preduzeća "Šume Republike Srpske" Slaven Gojković.
"U ovoj godini je planirano da bude uloženo 14 miliona KM u zaštitu šuma posredstvom čuvarske službe i zaštitu od požara i ostalih faktora koji bi mogli da ugroze šumski potencijal. Iz godine u godinu imamo manje zabilježenih šteta u šumama", rekao je Gojković.
On je naveo da je u Srpskoj pod šumama 1.300.000 hektara, od čega je u državnom vlasništvu više od milion hektara, a ostatak u privatnom.
Dekan Šumarskog fakulteta banjalučkog Univerziteta Marijana Kapović Solomun ponovila je da je važno očuvanje šuma, ne samo sa naučnog, već i sa političkog aspekta, jer je riječ o važnom resursu koje mora ostati u vlasništvu Srpske.
"Šumarski fakultet je vodeća naučno-istraživačka institucija u oblasti šumarstva u regionu. Prošle godine smo upisali najveći broj studenata na svim studijskim programima šumarstva u BiH. Upisali smo oko 80 odsto tražene kvote iako postoji trend pada zainteresovanih studenata za ovu vrstu struke. Najbolji smo u BiH, ali mislim da je to još nedovoljno za kapacitete koje imamo u `Šumama Republike Srpske`", naglasila je Solomunova.
Savjetovanje povodom Svjetskog dana šuma organizovali su Šumarski fakultet i preduzeće "Šume Republike Srpske" u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvom za naučnotehnološki razvoj, visoko obrazovanje i informaciono društvo Republike Srpske.