Кристијан Шмит и амбасадор САД-а у Сарајеву Мајкл Марфи постигли су договор са представницима дрвне индустрије да приватизују шуме у БиХ оног тренутка када оне буду прекњижене са ентитета на заједничке институције у Сарајеву. Тврди то Сања Вулић.
Каже и да је то коријен свих проблема у БиХ, јер откако је најављено одузимање имовине од ентитета и њено књижење на заједничке институције БиХ, кренула је кампања против Додика и Српске.
"Када је у питању Кристијан Шмит, он апсолутно не мари низашта, да је кренуо у отимање имовине, оно о чему смо ми говорили, да је господин Никшић поклекао његовим притисцима и уцјенама, да је одлуком Владе дато тамо око Вареша да крчи и ради шта хоће заједно са осталима који желе од овог простора да направе своје приватно, да почну наплаћивати ваздух грађанима“, каже Шеф Клуба посланика СНСД-а у ПД ПС БиХ Сања Вулић.
Тако се још више упетљавају и у своје подвале. Док тврде да је имовина власништво искључиво БиХ, Влада другог ентитета мијења намјену земљишта у интересу британске фирме. Када се гледа њихова одлука, радили су у складу с процедурама, јер имовина припада ентитетима.
"Оно што је видљиво из те одлуке, односно из образложења одлуке да се он позива да је Шмит то условно речено одобрио, што је прије свега ван сваке памети“, каже посланик СНСД-а у ПД ПС БиХ Милорад Којић.
Показује то њихову очигледну жељу да се имовина књижи на БиХ како би природни ресурси и богатства били одузимани, тврди Којић.
"Да сви природни ресурси - шуме, ријеке, термо и хидроелектране и сви природни потенцијали којима располаже Република Српска, да се могу давати страним компанијама, узурпаторима, који би то експлоатисали, користили“, каже посланик СНСД-а у ПД ПС БиХ Милорад Којић.
Дозволити странцима да отму природна богатства и на њима згрћу огроман новац је недопустиво. Српска своја богатства не да, јасна је порука.
А и неки у другом ентитету су схватили шта се ради, па су и они подигли глас. Додуше, није их било много на протесту у Сарајеву, али су барем, видећи шта се дешава, јасно поручили:
"Шмит може Баварску додјељивати некоме, овдје нашу имовину само ми можемо“, рекао је један од учесника протеста.
Шта ће други ентитет са својом имовином је њихова ствар. Какве су им намјере јасно је видљиво из Никшићеве одлуке да за крчење шума у околини Вареша не треба сагласност институција БиХ, због чега је, по Шмитовом одобрењу, у договору са британском компанијом која крчми имовину, искључио из те приче Правобранилаштво, што никако није смјело да се деси. И зато из Српске константне поруке - нашу имовину не дамо и неће је добити неки странци како би се на њој обогатили.