Црвени аларм је упаљен. Возачи се морају освијестити. Статистика је из дана у дан све гора. Она нажалост, показује да је само у прва четири мјесеца ове године на путевима Српске у саобраћајним несрећама животе изгубило 37 особа и то је за 11 више у односу на исти период прошле године. Најчешћи узроци су брзина, алкохол и дрога. Хитно се, кажу из Министарства унутрашњих послова Републике Српске, мора реаговати.
"Последњих 10 година немамо драстичне и велике промјене у области безбједности саобраћаја. У протеклих 10 година ми смо годишње у просјеку имали 115 погинулих. Прошла година је, ако се то може уопште рећи била најбоља, јер је прва година кад смо имали испод 100 погинулих. Готово у просјеку сваке године имамо око 10.000 саобраћајних незгода. Имамо преко 760 тешко повријеђених лица и неколико хиљада лакше повријеђених. Све је то црна статистика“, каже министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран.
Животи младих људи морају се спасити. Без обзира што је МУП Српске и до сада проводио низ превентивних мјера, то нажалост није дало добре резултате. Разговарало се о овој проблематици и на округлом столу у Влади Српске. Поручено је да у наредном периоду неће бити милости ни за кога, јер безбједност се мора побољшати.
"Наше анализе указују прије свега да је нажалост и доминантан кључни фактор је субјективни фактор у прилог томе иде само чињеница да је прошле године искључено 20.000 возача од чега је 18.000 под дејством алкохола. Такође када смо кроз анализу уочили да је највећи број возача су они који имају двије године стажа“, додао је министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран.
"Ово је црвени аларм који је упаљен и на тај аларм мора бити одговор. Не занима ме више шта ће неко да каже, да пише, коментарише овдје смо ми који доносимо одлуке и ми треба да предузмемо мјере и то је чињеница. Ако се констатује да ће пооштравање репресивних мјера зауставити статистику биће и оне. Нема овдје милости ни према коме. Ја сам спреман као предсједник Владе од данас да имплементирам све оно што буду закључци овог округлог стола а на фону да покушамо да зауставимо ову црну статистику или бар да је смањимо“, јасан је предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић.
Инспекција ће, поручује предсједник Владе Српске, провјерити и рад свих ауто школа. Мора се знати како и на који начин се обучавају млади возачи.
"Ако констатујете да највећи број погинулих је између 21 и 30 година онда је то довољно да сједнете и замислите се због чега и шта се дешава, а онда прочитате сљедећи податак да највећи број тих младих људи губи животе прави саобраћајне несреће у прве три године возачког стажа. Онда се постави логичко питање које мора бити предмет провјере у наредним данима и то врло брзо, а то је обука тих људи. Ко то ради? На који начин? И да ли се то ради онако како је прописано и законом и правилницима? Очито да негдје се нешто губи“, додаје предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић.
Поражавајућа је и свјетска статистика која показује да годишње у свијету у саобраћајним незгодама погине преко милион и по људи, а више од 50 милиона буде повријеђено. Из МУП-а Србије се надају да ће закључци које су донијели унаприједити стање безбједности. Србија ће као и до сада пружити подршку Српској.
"Мора држава да се укључи јер Министарство унутрашњих послова и саобраћајна полиција не може сама да унаприједи стање безбједности саобраћаја. Потребан је шири прихват концепт гдје треба да имамо једну синергију свих у систему безбједности саобраћаја. Морамо да мијењамо свијест и став учесника у саобраћаја. На тај начин ћемо доћи тамо гдје желимо. Министарство унутрашњих послова и Република Србија ће свим својим знањима и моћима и ресурсима помоћи Републици Србији надамо се да ће то бити обострано и да ћемо бити тамо гдје желимо а то је свакако да будемо међу 10 најбезбједнијих земаља Европе која је најбезбједнији континент када је ријеч о саобраћају. Надамо се да ће нам циљеви бити исти, али без промјене и синергије нећемо бити тамо гдје желимо“, рекао је Славиша Лакичевић, начелник Управе саобраћајне полиције у Министарству унутрашњих послова Србије.
"Да покушамо дати одговор који ће спасити макар један будући живот а рекао бих и све остале животе. Наравно да морамо данас већ учинити да буду видљиве на врло брз и ефикасан начин готово и у сљедећих неколико дана, а многе од њих ће бити дугорочног карактера и оне морају дати резултате“, јасан је министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран.
И ваљда ће се и возачи негдје запитати да ли свјесни сједају за волан, јер одговорно се понашати значи спасити живот, не само свој, него и тући. У супротном они који то не буду поштовали у наредном периоду могу заборавити на управљање моторним возилом.