Измишљена афера "икона" имала је само један циљ, да са политичке сцене уклони Милорада Додика. То је порука из Републике Српске дан након што је из Тужилаштва БиХ поручено да неће бити никакве истраге.
Много је буке било, те 2020. када је Милорад Додик министру иностраних послова Русије поклонио икону. Не зна се ко је први потрчао да каже да је украдена, и да се у БиХ десио дипломатски скандал - федерални медији, опозиција у Српској или медији блиски њима.
„И то су они форсирали, опозиција посебно у Републици Српској. Наравно, бошњачки портали, па и поједини портали у Републици Српској. Да покушају управо на тај начин представити Милорада Додика, и наравно да то злоупотријебе у прибављању неких политичких поена. Од стране опозиције у Републици Српској. Међутим несу могли добити бољи одговор“, изјавио је Милорад Којић, посланик СНСД-а у ПД ПС БиХ.
Бомбастични наслови медија наклоњених опозицији данима су писали исте вијести. Од наслова „Гдје је икона Милораде и ко је украо“, до позивања на оставку тада српског члана бх. Предсједништва.
„И што је најгоре, ширили су лажи о Милораду Додику када је он био болестан, када се борио за живот, када није могао да се брани. Он није могао да устане из постеље и да каже то није та икона. И све што је послије рекао и што је Милорад Додик послије говорио, то се потврдило тачним“, рекао је Срђан Мазалица, посланик СНСД у Народној скупштини Републике Српске.
Најгласнији су били опозиционари. Kао да су се такмичили у томе ко ће први говорити о бламу и срамоти. Данас мук. Kажу нам у СДС-у и ПДП-у да немају коментар. Без ријечи је и Јелена Тривић. Нешто је имао да каже једино Небојша Вукановић.
„Ако је тужилаштво већ рекло да нема ту, онда треба утврдити какво је поријекло иконе - како се она ту нашла, гдје је на крају завршила. Због чега је руски министар спољних послова Лавров њу вратио“, рекао је Небојша Вукановић, предсједник Листе „За правду и ред“.
У децембру 2020. године Милорад Додик је поклонио позлаћену икону Сергеју Лаврову. Тада је украјинска амбасада у БиХ обавијестила Министарство иностраних послова да имају оправдане сумње да је икона културно благо Украјине и да захтијевају повратак иконе. Након три године утврђено је да икона није културно благо Украјине.