Неопходно је уредити медијски простор у Републици Српској и, прије свега, стати у крај објављивању нетачних и непровјерених информација.
Треба дефинисати и ко се може бавити овим послом, јер смо дошли у ситуацију да се свако назива новинаром, па су тако професионални новинари, чији посао није нимало једноставан, потцијењени, сматра Данијел Симић, предсједник Удружења новинара Републике Српске. Зато је Српској, додаје он, хитно потребан нови Закон о медијима.
"Дакле, ко може бити новинар. Ми смо ту границу спустили до демократског нивоа. Тако да смо посебну пажњу обратили и на порталоиде и друге појаве, као што су друштвене мреже. Међутим, прави суд и ми сами који учествујемо у раду тога морамо дати када правнички дио који ради Влада Републике Српске буде потпуно завршен и када Закон изађе на коначно пречитавање", каже Симић.
Посебну пажњу треба посветити интернет порталима, с обзиром на то да Законом о медијима који је тренутно на снази ова област није уређена, став је појединих новинара.
"Влада једна велика неизвјесност д али ће тај Закон моћи да регулише медијску област у Републици Српској, имајући на уму неке претходне законе који су се тицали медија. Они нису увели реда у медијску сферу, нарочито када је у питању регулација интернета", рекао је новинар Жарко Марковић.
Надлежни увјеравају да ће ред бити уведен, те да то и јесте циљ доношења Закона.
"Не зато да би се неко разрачунавао са медијима, него да медијски простор у Републици Српској коначно буде уређен и да ви који радите овај тежак посао, суботом, недјељом, празником, по киши, по сунцу, будете заштићени и да ваша права буду законом дефинисана", истиче премијер Српске Радован Вишковић.
Закон би пред посланицима требало да се нађе већ на једној од наредних сједница. Након тога услиједиће јавна расправа, тако да би могао заживјети до краја године. Предсједник парламента увјерава да ће се тако стати у крај лажним вијестима и говору мржње.
"Наравно да говор мржње и изношење лажи, којима се прави хајка и угрожава живот људи требају да буду санкционисани Законом. Кад би били санкционисани, сигурно да би било мање позива на насиље и сигурно да би било мање мржње у медијском простору", нагласио је Ненад Стевандић, предсједник Народне скупштине Републике Српске.
Стевандић каже да није искључено и да ће посланици већ на сутрашњем колегијуму изгласати да се ова тачка нађе на сљедећој сједници Народне скупштине Републике Српске. Треба напоменути да је истраживање „Медијске слободе БиХ“ показало да грађани, ипак, највише вјерују медијима. Зато је важно да им се сервира тачна и провјерена информација, а то се може уредити само законском регулативом.
До сљедећег дана слободе медија,остаће податак да је дејтонска бих,према свјетском индексу слободе медија,од 180 рангираних,пала са 81.на 86.мјесто.