Република Српска не прихвата тортуру. Проћи ће и наметање међународног фактора у БиХ. До тада, а након силних наметања, у БиХ се више неће правити никакви планови са европским партнерима док се ово питање не ријеши – порука је ово предсједника Српске.
Милорад Додик указује на подаништво Бошњака и пита да ли се са њима треба нешто договарати јер су спремни да подрже наметање рјешења. Не можемо се у БиХ договорити да се потврди нешто што пише у уставу, а то је да парламент доноси законе. Муслимани прихватају да то ради неко други и представљају то као да и ми треба да прихватимо, каже Додик.
Међународно право, српско јединство и дословна примјена Дејтонског споразума одговори су на незаконито поступање Кристијана Шмита, каже предсједник Владе Републике Српске, и додаје: "Ако смо јединствени, истрпићемо ово. Трпјели смо и много теже ствари''.
Радован Вишковић додаје да Шмитови потези штете безбједносној и економској ситуацији у БиХ а да су ту кризу, заједно с њим, изазвали поједини амбасадори. Стварна намјера је јасна из члана осам наметнутих измјена.
Апсурдно, ту је сада најјачи корак на европском путу БиХ а, у исто вријеме, наметање једног странца. То је неспојиво, порука је српског члана Предсједништва БиХ. То су рекли и из Европске уније. Ненормално је да постоји особа из иностранства која намеће своју вољу демократски изабраним представницима власти, а самим тим и грађанима. Страни фактор, каже, угрожава Дејтонски споразум.
Постоје центри моћи који дају диктате, па тако и Шмиту, каже Предраг Ћеранић, декан Факултета за безбједност. Одлука о наметању закона води у нову кризу.
Ако ико прави кризу, то је Кристијан Шмит.
Колонијална управа БиХ, једноставно, оваква не може да постоји. Данас и порука да је и Европска унија дозволила да у БиХ главну ријеч воде Американци и да је главна штеточина њихов амбасадор, Мајкл Марфи. Увијек су рушили домаћи договор чиме руше и БиХ, овакву каква је.
Опширније у Теми дана АТВ-а.