U materijalima koji su stigli u parlamet za posebni sjednicu, pobrojano šta je Republici Srpskoj sve oduzeto. I nema oblasti u kojoj nije bilo otimanja u proteklih 25 godina to na nekoliko načina.Prednjače u tome visoki predtsvanici. Nelegalno su koristili bonska ovlašćenja. Nametnuli 260 odluka, mijenjali i dopunjavali zakone. Mijenjali Ustav, smjenjivali izabrane funkcionere -navodi se u informaciji koja će pred poslanike.
Finasije, bezbjednost, pravosdne institucije, telekomunikacije i javno emitovanje,samo su neke od oblasti u kojoj je umiješao prste. Iz toga se izrodio VSTS, a onda i Ustavni sud i Tužilaštvo BIH. Zato će posebno pred poslanike Informacija o pravosudnim institucijama. U njoj stoji da je Zakon o sudu BIH nametnut i da nije donesen na demokratski način. Isto je navedeno i za Tužilaštvo, posebno da su dio njega bili stranci što je nezabilježeno u pravosudnoj praksi drugih zemalja. Zato se zaključcima o pravosudnim institucijama između ostalog navodi:
- Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da povuče saglasnost na Sporazum o prenošenju određenih odgovornosti entiteta kroz uspostavljanje Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH, koji su dana 11. marta 2004. godine potpisali predsjednici vlada oba entiteta i 18. marta 2004. godine ministar pravde BiH.
- Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Bosne i Hercegovine neće se primjenjivati na teritoriji Republike Srpske od dana stupanja na snagu Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu Republike Srpske.
Zaključci su spremni i kada je riječ o prenosu nadležnosti u oblasti indirektnog oporezivanja. U ovoj oblasti bio je jedan od načina prenosa nadležnosti, a da je ustavan i to onaj koji se vrši na osnovu saglanosti entiteta. Da je Srpsku i te kako koštao indirektno oporezivanje najbolje pokazuju negativni efekti funkcionisanja Uprave za indirektno oporezivanje koji se u najvećoj tiču raspodjele proikupljenih prihoda sa jedinstvenog računa UIO. U zaključcima koji će na sjednicu po ovom pitanju između ostalog navodi se:
1. Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da povuče saglasnost na Sporazum o nadležnostima u oblasti indirektnog oporezivanja između Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine, koji su dana 5. decembra 2003. godine, u prisustvu Visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini, potpisali premijeri entitetskih Vlada.
Niz nadležnosti oteto je i u oblasti odbrane i bezbjednosti. U Ustavu BIH jasno je navedeno da ni jedan enititet neće prijetiti silom ili koristiti silu protiv drugog entiteta, niti će oružane snage jednog entiteta ući na teritoriju drugog bez saglasnosti entitetske Vlade ili bh. Predsjedništva. Iz toga je jasno, navodi se u informaciji, da je oblast odbrane u isključivoj nadležnosti entiteta. Do prenosa nadležnosti u oblasti bezbjedosti najiše je došlo fomiranjem ministartsva bezbjednosti koje je nastalo takođe odlukom visokog predstavnika. A onda je nastala i OBA, koja je u više navrata kršila Ustav, prekoračila ovlašćenja nezakonito prisluškivala. Na sličan način nastala je i SIPA. Zaključci su spremni i za ovu oblast.
1. Zakon o odbrani Bosne i Hercegovine, Zakon o službi u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, Zakon o obavještajno-bezbjednosnoj agenciji Bosne i Hercegovine i Zakon o državnoj agenciji za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine neće se primjenjivati na teritoriji Republike Srpske od dana stupanja na snagu zakone iz oblasti odbrane i bezbjednosti.
Ukoliko ovi zaključci budu usvojeni na posebnoj sjednici iz njih bi za pola godine trebalo da proisteknu zakoni koji bi značili vraćanje nadležnosti Srpskoj. Dok zakljucci stupaju na snagu od dana donošenja.