Политички аналитичар Бојан Шолаја рекао је за АТВ да ће се у новом мандату Доналда Трампа путем дијалога постићи битне ствари, а да је сигурно да се неће наставити са америчким санкцијама, бар не након тога што Трамп и његова администрација потпуно ефективно преузму власти у САД.
"Што се санкција конкретно тиче, то је инструмент који се често користи као механизам притиска када су САД у питању и као што смо могли да видимо у његовом претходном мандату, предсједник Републике Српске Милорад Додик је 2016. године прије ступања на дужност Доналда Трампа у првом мандату био санкционисан, а нисмо видјели да су те санкције уклоњене, тј. што је још горе од свега тога, он је поново санкционисан од нове америчке администрације која је дошла након Доналда Трампа", рекао је Шолаја.
Шолаја истиче да постоји нада ће овај пут постојати простор да се путем дијалога дође до отвореног питања и да се ради да томе да те санкције буду повучене.
"Али ако се то не деси, то не треба да буде изненађење, јер на крају крајева, у питању је сложенији механизам који се користи и он подразумијева ниво ношења политичке одлуке и постоје њихове бирократске процедуре које јако значајно утичу на то и могу довести до ситуације да се то не разријеши лако", рекао је Шолаја.
Према његовим ријечима, оно што је сигурно, нова администрација ће гледати да у значајној мјери замијени многе људе који не раде у њиховом бирократском систему.
"Тако да то само по себи да захтијева много времена да се реализује и много времена да се неки нови људи уходају, тако да негдје кроз именовање новог амбасадора у БиХ , на неки начин можемо претпоставити у којем правцу ће се ствари кретати", рекао је Шолаја.
Он је истакао да вјерује да ће се интензитет спољне политике која је имала јако велики одраз на нас, на неки начин стишати.
"То ће захтијевати извјесно вријеме, није реално да ће се неке ствари извјесно рјешавати како на глобалном плану тако и када говоримо о неким њиховим присуствима. Треба времена да се сагледа укупно стање и да се онда крене са активностима", истакао је Шолаја.
Он истиче да када видимо ко ће бити нови амбасадор, знаћемо и ће политика бити вођена, конкретно у БиХ када је САД у питању, а и у земљама регије јер ће нам то на неки начин дати обрисе тог дијела спољне политике која се односи на нас.
"Испред нас је да ми будемо ти који ћемо на неки начин постати позитивне поруке да смо спремни да разговарамо, а видјећемо када ће се то рефлектовати", рекао је Шолаја.