Професор међународних односа и безбједности на бањалучком Факултету политичких наука Милош Шолаја изјавио је да је ЕУ и у најновијем Извјештају Европске комисије о напретку БиХ практично рекла да се више неће тако снажно бавити БиХ и нагласио да је Унији у актуелном распореду политичких процеса много битнија ситуација у Украјини, па и у Молдавији, због чега ће се више окренути на ту страну у смислу политика, реформи и инвестирања.
Шолаја је рекао Срни да је порука за политичаре у БиХ да требају тражити неке друге моделе унутрашњег функционисања који ће служити више за унутрашњи развој свих у БиХ, а ЕУ ће онда можда доћи као нека посљедица промјена.
- За сада не треба очекивати неке посебне посљедице, посебно се не треба превише освртати на Уставни суд БиХ у којем одлучују странци, а који опет немају никакав осјећај према ситуацији у БиХ, као ни према документима којима се регулише њено функционисање - навео је Шолаја.
Према његовим ријечима, ЕУ се позива на неке своје устаљене флоскуле које је добила посредством својих аналитичких канала, а који говоре о томе да се ништа неће промијенити.
- Једноставно, БиХ мање-више престаје да буде питање, јер ЕУ више нема неке конкретне идеје на том плану - рекао је Шолаја.
Шеф Делегације ЕУ у БиХ Јохан Сатлер уручио је данас у Сарајеву предсједавајућој Савјета министара Борјани Кришто извјештај Европске комисије о БиХ за ову годину у којем се условно препоручује почетак преговора за чланство.
У најновијем извјештају је наведено да Европска комисија поздравља реформске напоре које је БиХ предузела од сједнице Европског савјета у децембру прошле године када је земљи додијељен кандидатски статус, као и брзо ступање на дужност новог Савјета министара у јануару, али су потребни даљи напори да земља испуни 14 кључних приоритета наведених у Мишљењу Комисије по захтјеву за чланство у ЕУ.