Представници Министарства унутрашњих послова Републике Српске посјетили су јуче Центар за несталу и злостављану децу у Новом Саду са циљем размјене искустава, сагледавања могућности и идентификацију изазова везаних за усвајање "Амбер Алерт“ система за узбуњивање у случају нестанка дјетета у Републици Српској.
Представници Министарства унутрашњих послова Републике Србије и Центра за несталу и злостављану децу презентовали су рад на увођењу система "Пронађи ме“ у Републици Србији, као и сам рад Радне групе за увођење система за хитно обавјештавање јавност у случају нестанка малољетног лица.
Начелник Јединице за високо технолошки криминал у Управи криминалистичке полиције МУП-а Републике Српске Оливије Зимоња изјавио је да је циљ МУП-а Републике Српске да унаприједи и учини ефикаснијим свој рад у сегменту потрага за несталим лицима, а посебно потраге за дјецом.
"Циљ је да потрага за дјецом добије нову димензију и да се да могућност да се јавност правовремено анимира и доприносе проналаску дјетета. Србија је неко ко је прошао све те кораке од идеје, имплементације, а ево данас свједочимо и о употреби тог система (Амбер Алерт) у Србији", рекао је Зимоња.
Он је истакао да се састанак подударио са првим активирањем система "Амбер Алерт" у Србији и да су видљиве бројне предности и могућности.
Оснивач Фондације "Пронађи ме“ Игор Јурић и један од домаћина делегацији МУП-а Српске поздравио је иницијативу МУП-а Републике Српске, истакавши да се надао да Систем за узбуњивање "Амбер Алерт" неће морати да се користи, али да се то десило и да је са техничке стране систем оправдао увођење.