Са обје стране Дрине

Република Српска поред 9. јануара слави и Сретење

  • Извор: АТВ
  • 11.06.2024. 19:03

Потписом Дејтонског споразума Србија је је постала гарант опстанка и слободе Срба у БиХ. Један је то од разлога да поред прославе 9. јануара као најбитнијег датума за Републику Српску, Срби са обје стране Дрине прослављају Сретење као Дан државности.

- Сматрам да сви Срби широм свијета требају обиљежавати и 9. јануар као Дан Републике Српске и такође 15. фебруар као Дан државности Србије у сјећање на те битне историјске догађаје који су дали темеље модерној српској држави и модерној Републици Српској - каже Мирослав Вујичић, посланик СНСД-а у ПД ПС БиХ.

- Оног момента када је 21. новембра 1995. године  потписан Дејтон и када је парафиран, јасно се Република Србија опредијелила и стала на страну Републике Српске као њен гарант. Према томе, потпуно је логично везати државност Републике Србије за државност Републике Српске - рекао је Љубиша Ћосић, градоначелник Источног Сарајева.

Заједничко обиљежавање 15. фебруара његоваће историју српског народа гдје год се налазио. Негативне реакције у другом ентитету и међународној заједници, доказују да им смета српско јединство и суверенитет Срба у БиХ. 

- Суштина је да се српски народ окупља око празника, окупља око датума, што нас чини јединственијим у свим овим моментима и ситуацијама када имамо са свих страна, ударе и нападе на Србе и српски народ, Републику Српску, на Србију - казао је Јован Катић, начелник Источног Новог Сарајева.

- Срби с једне и с друге стране Дрине један народ. Драго ми је што смо дошли у моменат да имамо могућност да заједнички обиљежавамо један датум, то је Сретење, 15. фебруар. Такође, радује ме чињеница да ћемо задржати 9. јануар као дан када је настала Република Српска. До сада смо га славили и обиљежавали на величанствен и достојанствен начин и тако ће да буде и убудуће - изјавио је Слободан Јавор, градоначелник Приједора.

Стручњаци сматрају да ће ефекти обиљежавања и Дана Републике и Дана Државности тек бити видљиви. За почетак јасно говоре да се Република Српска није повиновала жељама Уставног суда, непризнатог странца, ни међународној заједници. 

- Мислим да је у догледно вријеме добра и да је један корак више ка уједињењу народа, односно држава Републике Српске и Србије, али чињеница која је необорива, која се неће никада заборавити и која ће се обиљежавати сигурно јесте да је 9. јануар – Дан настанка Републике Српске и то неће нико промијенити - сматра Владимир Васић, социолог.

У Декларацији о заштити права српског народа закључено је да ће Срби уједињено обиљежавати јединство, слободу и националну заставу у знак сјећаја на пробој Солунског фронта, као и Дан државности Србије и Републике Српске. Уједно је то први документ који уважава Србе као народ без обзира гдје живе.

Пратите нас и путем Вибера