Кад се подвуче црта, Републици Српској желе да отму имовину а то је црвена линија преко које се не смије и не може. Дејтонски споразум и његов Анекс 4 који је и Устав БиХ јасно је прописао шта су надлежности БиХ а то имовина није.
"Деструкција Дејтонског споразума се огледала у више равни, а ова потоња која је узрок свега тога јесте потреба да се располаже природним богатствима БиХ, односно оним што се налази у БиХ а располагање њима врше федералне јединице, сада би то вјероватно требало дићи на ниво БиХ како би стране компаније уз помоћ својих влада могле да овладају природним ресурсима", каже Радомир Лукић, правник.
Постојање Републике Српске и другог етнтитета уз три конститутивна народа, суштина је Дејтонског споразума који је формирао БиХ и донио мир. Међутим, на дијелу је његово урушавање.
"Сад смо дошли у апсурдну ситуацију да неуставне инситуције БиХ које не можете да нађете у Уставу ни Дејтоснком ировном споразуму, ни у било ком анкесу тог споразума, покушавају да суде уставној инситуцији Предсједника Републике Српске да парадокс буде већи зато што је потписао закон", каже Жељко Будимир, министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Српске.
До политичке кризе у БиХ довело је и дјеловање Кристијана Шмита. Крајње је вријеме да му се каже да он овдје нема шта да тражи.
"Било је крајње вријеме да се у Народној скупштини донесе одлука или закон по коме се све оне одлуке Уставног суда које су донесене уз странце и прегласавање српских предствника , често пута и српског народа , ставе ад акта и да се не провдое на територији Републике Српске. и да се иде у правцу који је нама гарантован повељом УН, а који говоре о праву народа на самоопредјељење", каже Витомир Поповић, правник.
БиХ може опстати само ако постоји договор сва три народа. Ако га нема, БиХ ће се распасти, поручено је са трибине.