Inckova nametnuta odluka o zabrani negiranja genocida, na noge je podigla i Akademsku zajednicu Republike Srpske. Visoki predstavnik, kažu, stao je na put osnovnim ljudskim pravima. Valentin Incko stavio je embargo i na nauku.
"Od petka Bosna i Hercegovina je totalitarno društvo. Verbalni delkt znači napad na osnovne slobode, koje se tiču slobode govora, sa kojom je povezana sloboda kretanja. Uvođenje u Bosnu i Hercegovinu moralne diskreditacije čitavog jednog kolektiviteta srpskog naroda, revizija istorije i početak onoga što možemo da kažemo sveopšteg napada na srpski narod i Republiku Srpsku", rekao je Željko Budimir, profesor na Fakultetu političkih nauka.
"Ovo nametanje pojma genocida i nemogućnost da se brani Republika Srpska i srpski narod je narušavanje integriteta jedne zemlje i nedvojbeno nametanje jednostranog viđenja situacije koja se dogvodila u Srebrenici" rekla je Ranka Perić Romić, dekan Fakulteta političkih nauka.
Nametnuti zakon, kažu profesori, ima sve elmente rasizma. Meta Zakona su, kažu, svi građani Republike Srpske. Odluka o nametanju Zakona o zabrani negiranja genocida za naučnu zajednicu je nelegitimna, i nelegalna.
"Zašto je nelegalna? Zato što svoje uporište ne može da crpi ni ujednoj pravnoj normi domaćeg i međunarodnog prava. Zašto je nelegitimna? Zato što ju je donio visoki predstavnik u ostavci, odlazeći visoki predstavnik", rekao je Nevenko Vranješ, profesor na Fakultetu političkih nauka.
"Donošenje odluka mora da se vrati u Parlament. Parlament je osnovna demokratska institucija u kojoj se moraju raspravljati najvažniji problemi u Bosni i Hercegovini", dodao je Vlade Simović, profesor na Fakultetu političkih nauka.
Akademska zajednica podržava rukovodstvo Republike Srpske da odbaci nametnutu odluku Valentina Incka. Republika Srpska, kažu, treba da povuče kočnicu prema OHR-u.