Могуће само у Поточарима!

Признали и медији из ФБиХ: Живи људи, а имају нишане!

  • Извор: АТВ
  • 28.06.2024. 19:18

Живи људи, а имају нишане. Да је тако нешто могуће само у Поточарима, признали су и у медијима другог ентитета.

Списак са имена живих људи који се воде као жртве страдале у Сребреници направљен је у Српској, у ОЈТ Бијељина покренута је и истрага. Да у тренутку када је прављен списак несталих за спомен зид није постојао процес верификације, признаје и некадашњи члан Колегија директора Амор Машовић. 

АТВ открива: Уклоњен нишан са именом и презименом бившег возача начелника Сребренице

АТВ открива: Уклоњен нишан са именом и презименом бившег возача начелника Сребренице

Верификација је почела тек 2004. али ни коначни списак тај процес није прошао. По њему је свако онај ко се нађе на списку, а жив је требало сам да се јави. Када то признаје Машовић, који је учинио све да мит о наводом "геноциду" заживи онда је јасно да је права бројка далеко већа, поручује Бранимир Којић.

"Занимљиво је да се они оправдавају и на овај начин нам признају да ти спискови и тај број од 8.372  није потпуно јасан и није чист", каже Бранимир Којић, предсједник скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

Након толико година дошли смо до признања да су на списку и живи. Све те године из Српске су стизали позиви да наука, историја утврде чињенично стање али су у Федерацији због тога само наишли на шиканирање. Ни данас не постоји никакав акт да се та назовимо грешка исправи каже Виктор Нуждић.

"Морам истаћи да се забрањује слобода мисли, говора, а ово је један примјер како се дешавају грешке на које ако не указујемо постају чињенице", истиче Виктор Нуждић, в.д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражења несталих лица.

Чињеница је тако да је број жртва у Сребреници далеко мањи. Око 80 имена дошла је Република Српска путем ЦИПСА. То није никаква грешка него подвала, сматра предсједник Српске.

"Овдје се поставља питање колико је њих чија су имена уклесана, а они живе у Шведској, Њемачкој, Канади, Аустралији за које ми не знамо, а ја сам увјерен да их има бар 3,4 пута више него што смо ми открили", каже Милорад Додик, предсједник Српске.

Све то да је за право да геноцида није било. Јер је тако нешто показала и наука и струка а сада и признања. 

Пратите нас и путем Вибера