Показали смо конструктивност и да не оспоравамо европски пут, јасан је Сташа Кошарац након усвајања Приједлога закона о спречавању сукоба интереса. Још једном се доказало да без Српске нема никаквог одлучивања. Успјели смо да у веома комплексан текст закона уврстимо све елементе које је доставила Република Српска, каже Кошарац, и додаје њени представници не одустају од најважнијих питања. Међутим, у другом ентитету постоје политичке структуре које оспоравају значајне ствари.
"Наравно још једном да поручимо, да се на дневном реду морају наћи закон о Уставном суду и закон о престанку мандата страних судија. То су питања елементарна, фундаментална и она су заснована на ставовима и закључцима институција Српске и ми нећемо од тога одустати", каже Сташа Кошарац, министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.
Могло се и много више, става је Милорад Којић. На примјер, доћи до рјешења и договора о апелационом одјељењу суда БиХ.
"Оно што јесте била чињеница у претходном периоду, можда се могло више урадити јесте да су представници из Федерације да кроз доношење закона из 14 приоритета врше пренос надлежности са ентитетских институција на ниво институција БиХ Ми смо имали једну верзију закона о спречавању сукоба интереса која је подразумијевала узурпирање ентитетских надлежности", каже Милорад Којић, посланик СНСД-а у ПД ПС БиХ.
А то не долази у обзир. Српска има своје елементе и јасно жели да то буде прихваћено као чињеница код самог приступања Европској Унији. Оно што је за БиХ важно јесте да се ствари постижу дијалогом.
"Мислим да БиХ изнутра треба да се опредијели за свој пут, да треба да буде моделирана на начин како се то договоре три конститутивна народа њихови политички представници унутар БиХ без великих притисака са стране", каже Бојан Шолаја, Центар за међународне и безбједносне студије.
Иако је учињен још један кључни корак ка отварању преговора неопходно је реализовати и остале кључне приоритете које Српска не заборавља.