Сарадња са земљама БРИКС-а не искључује ону са ЕУ. Српској је у интересу да има алтернативу. Тако они који познају економске прилике реагују на учешће предсједника Српске на самиту БРИКС-а. Сарадња и споразуми које је изродио одлазак Милорада Додика у Казањ, Српској, кажу, и те како значи. Они који тврде супротно, каже министар трговине и туризма, не виде даље од властитих интереса.
"Њихови коментари нису плод политичке, него било каквог резона, него су плод написаних ствари које су написане од стране страних амбасада и то су им уручили да кажу у етеру и јавном простору Републике Српске, Српска је спремна на сарадњу са свима који поштују Републику Српску", рекао је Денис Шулић, министар трговине и туризма Републике Српске.
Предност сарадње са земљама БРИКС-а је и та што оне не условљавају Српску. Чак ни земље чланице нису свој суверенитет пренијеле на заједницу, као што је то случај у ЕУ. Самим тим су и ризици мањи. На тржишту ЕУ их, с друге стране, и те како има. То се показало након свих кризних ситуација у Европи и свијету.
"Аутоматски се та кризна ситуација са тог тржишта које је доминантно у вашем портфељу прелијева на ваше пословање. Република Српска у БРИКС-у добија алтернативу, добија диверзификацију тржишта и на тај начин сигурније пословање за привредне субјекте из Републике Српске", рекао је Синиша Пепић, стручњак за економску дипломатију.
"БРИКС се намеће као нека организација која ће бити не тако чврста, која ће имати велико тржиште, велик потенцијал, која ће омогућити да се на равноправним односима тргује и финансира.а омогућиће и онма који дођу на та тржишта у правом моменту, јер ако не ухватимо моментум, можемо да изгубимо доста тога", рекао је Александар Љубоја, економиста.
Прави моменат препознао је и предсједник Српске, кажу економисти. Велика је част, поручују, бити позван на самит БРИКС-а. Присуство Српске на Самиту у Казању је, сматрају, знак да на огромном и важном тржишту које представљају, има мјеста и за нас.