Горе од ове прије не може. Тако би, укратко, могла да се опишу очекивања у Српској од нове америчке администрације. Доналд Трамп је, судећи по јучерашњем инаугурационом говору, одлучио да политику Сједињених држава окрене наглавачке. Ако би по сличном принципу функционисала и спољна политика, помака на боље могло би да буде и на овим просторима. Српска не очекује чуда, нити измишљања топле воде. Само оно што је прописано међународним и домаћим правним нормама.
"Грађани Републике Српске од нове америчке администрације очекују само двије ствари. То су да САД дају допринос у очувању мира у свијету и да пошаљу у БиХ амбасадора који ће поштовати оно што је написано у Дејтонском мировном споразуму“, рекао је правник Огњен Тадић.
У суштини, што мање петљања у овдашња унутрашња питања. А ако се већ петљају, да то не буде одраз личних интереса којекаквих дипломата, или испуњавање жеља чаршијских квазиполитичара. С обзиром на то да је Трамп јасно дао до знања да му је приоритет оно што се дешава унутар Америке, могуће је да ће на спољном плану, интервенционизма гдје није потребан, бити мање.
"Постоје овај пут организоване српске иницијативе и указује на могућност да ће српско виђење ствари, српски интереси бити представљени садашњој односно новој америчкој администрацији. Без жеље да звучим песимистично, треба сачекати да видимо како ће се Трампова администрација понашати“, поручује Љубиша Маленица, Центар за друштвено-политичка истраживања.
Чињеница је да свијет највише чека да види како ће се Трамп и његова администрација понашати према руско-украјинском сукобу. И то би ипак могло доста да утиче на однос према Српској и БиХ.
"Може се очекивати позитиван однос Трампа према Републици Српској и Србији јер су оне једине у Европи све вријеме заговарале мир у Украјини, док се ЕУ залагала заправо за наставак сукоба. Доласком Трампа, та прича о миру постаје кључна, чиме се смањује и притисак ЕУ на Србију и Српску“, рекао је Обрад Кесић.
И оно што, логично, нико не занемарује, када је будући однос Америке према Српској у питању је ОФАК-ова црна листа, санкције појединцима и компанијама, и евентуално, њихово укидање. Разлога за оптимизам сигурно има, али треба имати у виду да у америчкој амбасади, невезано за мандате предсједника и амбасадора ради махом сарајевска раја, и освједочени србомрсци. Они које је позапошљавао радикални дио СДА. Они који су понукани захтјевима ФБиХ па и појединаца из Српске и излобирали санкције, без икаквог оправдања или разума. У Српској се зато многи надају да ће током Трампове администрације превладати барем право. На разум у БиХ одавно нико и не рачуна.