Умјесто зараде од 15-20 милиона марака, Шуме Српске прошлу годину завршиле су у минусу - између 10-13 милиона марака. Ипак, директор је задовољан како предузеће напредује откако је именована нова управа прије два мјесеца. Међутим, новинари су, и поред тог задовољства, остали без одговора на многа питања - какво је стање у појединим газдинствима, о штрајковима радника или - шта се конкретно радило протеклих мјесеци?
"Ја само могу да кажем да откада радим а новом управом да је производња постигнута 100 одсто и да финансијски показатељи које тренутно имам показују да Шуме не иду у минус", каже Блашко Каурин, в.д. директора ЈП Шуме Српске.
Што се тиче газдинстава, имамо доста добрих газдинстава, а ево вам тачан податак, имамо 242 212 залиха тренутно кубика онај на стању, а што се тиче газдинства, рецимо да нам је критично газдинство Вучевица Чајниче и критично је Котор Варош, мада сматрам да имају велике могућност да стану на здраве ноге.
Тим који прати рад Шума Српске сматра да је било помака у повећању производње и извршењем планова у газдинствима. Ипак, у најбољем случају то је тек 84 одсто на републичком нивоу. Повећање цијене сортимената је један од приоритета. Прекомјерно запошљавање такође је један од проблема. Тренутно је у Шумама четири и по хиљаде радника, од тога више од 120 само у дирекцији.
"Тако да код нас, изнад три хиљаде је вишак радника. Али не мислим да треба све те људе отпустити, него их премјестити на мјеста гдје може да се искористи њихова способност", каже Раденко Лакетић, помоћник министра за шумарство.
Један од проблема је и заједнички рачун, са кога плате и доприносе исплаћују и они који послују добро, и они са губицима, објашњава ресорни министар. Његов приједлог је да свако газдинство располаже својим парама, како губиташи не би кочили оне који знају да раде посао.
"Ако причамо до неког сређивања стања у смислу повећања обима производње, да Шуме дођу на зелену грану у погледу обима производње, то је до неких 6 - 8 мјесеци", каже Саво Минић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске.
Минић наглашава да је проблем деценијски, али се не смије стати док се Шуме не доведу у ред. Одговорност је кључна и овакав ресурс не смијемо олако да схватимо, каже он.