V.d. direktora RUCZ

Novitović: Prioritet - priključenje evropskom mehanizmu zaštite i spasavanja

  • Извор: СРНА
  • 25.06.2022. 09:21

Vršilac dužnosti direktora Republičke uprave Civilne zaštite /RUCZ/ Milan Novitović izjavio je da pred BiH i Republikom Srpskom izuzetno aktivan period, posebno u pogledu priključenja Evropskom mehanizmu zaštite i spašavanja.

Cilj je, najavljuje on, da timovi RUCZ budu opremljeni i obučeni u skladu sa najvišim evropskim standardima, a da Republika Srpska bude u mogućnosti da pruži kvalitetnu pomoć svakoj članici Evropskog mehanizma zaštite i spašavanja u situaciji kada im je to potrebno, kao i da Srpska u slučaju prirodne nesreće ili katastrofe može da zatraži i prihvati pomoć evropskih partnera.

Novitović u intervjuu Srni ističe da su EU i Savjet ministara uradili prijedlog sporazuma o učestvovanju BiH u Mehanizmu Unije za civilnu zaštitu i da se nada da će taj dokument uskoro biti na dnevnom redu Vlade Republike Srpske, nakon čega ovaj dokument ide na razmatranje i odlučivanje u Savjet ministara i Predsjedništvo BiH.

"Evropski mehanizam zaštite i spašavanja jeste velika porodica od koje smo u prethodnom periodu imali značajnu pomoć i pristup sredstvima evropskih fondova, a ta sredstva iskorištena su za obuku pripadnika naših specijalizovanih timova za spašavanje na vodi i pod vodom", pojašnjava Novitović.

Prvi čovjek RUCZ dodaje da, na planu zaštite i spašavanja, RUCZ sarađuje i sa Federalnom upravom Civilne zaštite, poštujući sporazum koji su potpisale obje entitetske vlade, a izuzetna saradnja ostvarena je i sa Odjeljenjem za bezbjednost distrikta Brčko.

Prema njegovim riječima, RUCZ je u proteklom periodu, osim sa zemljama EU, zapažene rezultate ostvario i na planu saradnje sa Srbijom, Ruskom Federacijom, Turskom, SAD i drugim međunarodnim partnerima.

U PLANU UNAPREĐENJE VATROGASNO-SPASILAČKOG SISTEMA

"Ono na čemu moramo intenzivno raditi u narednom periodu jeste striktno sprovođenje Zakona o zaštiti i spašavanju, odnosno uvođenju pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica u sistem civilne zaštite. Trenutno je u toku obuka 100 vatrogasaca za spašavanje na vodi u skladu sa međunarodnim `Reskju tri standardom`. Prvi dio obuka završen je u Trebinju, a slijede obuke u Banjaluci i Bijeljini", navodi Novitović.

Što se tiče vatrogasno-spasilačkih jedinica, ističe on, veliki izazov je u uspostavljanju protivpožarne zaštite na Međunarodnom aerodromu Banjaluka.

On najavljuje da u narednom periodu RUCZ izlazi pred Vladu Republike Srpske sa prijedlogom za uspostavljanje specijalizovanih jedinica koje će u svoje redove privući i pripadnike MUP-a, Helikopterskog servisa Republike Srpske i drugih institucija i organizacija koje raspolažu materijalno-tehničkim sredstvima i stručnim kadrom koji bi trebalo da budu u funkciji sistema civilne zaštite.

"Moramo da dodatno razvijamo i saradnju sa Crvenim krstom Republike Srpske putem materijalno-tehničkog opremanja, ali i zajedničkih obuka naših pripadnika. Naš zadatak jeste i uspostavljanje efikasnije saradnje i koordinacije sa gorskim službama spašavanja i nevladinim organizacijama koje su Zakonom o zaštiti i spašavanju definisani kao subjekti zaštite i spašavanja", poručuje Novitović.

On je najavio nastavak intenziviranje saradnje RUCZ sa Planinarskim savezom, aero-klubovima, ronilačkim klubovima i drugim subjektima zaštite i spašavanja, kao i podmlađivanje kadra u RUCZ.

"Uskoro će biti objavljen javni poziv za nabavku objekata mobilizacijsko-logističkih centara i centara za obuku što će biti ozbiljna investicija i veliki znak podrške Vlade Republike Srpske svim aktivnostima, zadacima i ciljevima kojima stremi RUCZ", zaključio je Novitović.

VLADA SRPSKE - ZNAČAJAN OSLONAC I SNAŽNA PODRŠKA EFIKASNOM RADU RUCZ

On navodi da Vlada Republike Srpske stoji iza svih aktivnosti i procesa koje sprovodi RUCZ, pružajući joj u kontinuitetu značajnu institucionalnu i finansijsku podršku, što je jasno vidljivo u budžetu Srpske.

"Pripadnici RUCZ, osim redovnih programskih zadataka, rade i poslove deminiranja na području Republike Srpske u skladu sa godišnjim planom deminiranja i listom prioritetnih područja, koje je na prijedlog RUCZ usvojila Vlada Republike Srpske", naglašava Novitović.

SRPSKE DEMINERE KRASE HRABROST, POSVEĆENOST I POŽRTVOVANOST

Ovoliko godina poslije rata, ističe on, ne smije biti zaboravljen značaj sektora za deminiranje, posvećenost, hrabrost i požrtvovanje njegovih pripadnika, tim prije jer je njihov rad i danas isto toliko rizičan koliko je bio i odmah u godinama nakon završetka rata u BiH.

Prema njegovim riječima, moguće je da interesovanje javnosti za proces deminiranja možda i opada, ali se i pored toga ne smije dozvoliti da ono padne ispod dozvoljenog nivoa, odnosno da se na neki drugačiji način ili drugim očima gleda na posao koji danas obavljaju demineri.

Novitović je naveo da Sektor za deminiranje i RUCZ imaju odličnu saradnju sa Centrom za uklanjanje mina u BiH /MAK/, kao i da je izuzetno razvijena i saradnja sa Oružanim snagama BiH, odnosno bataljonom za deminiranje.

"Pripadnici našeg deminerskog sektora razvijaju saradnju i sa drugim relevantnim institucijama, kao što je Ministarstvo poljoprivede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, tako da su velike površine šume i poljoprivrednog zemljišta u samom vrhu prioriteta za deminiranje", rekao je v.d. direktora RUCZ Republike Srpske.

Novitović je dodao da RUCZ, u saradnji sa međunarodnim organizacijama poput ITF-a /Internešnel trast fond/, radi na uspostavljanju protokola kako bi nakon 27 godina od rata bile obezbijeđene međunarodne donacije da u narednim godinama teritorija Republike Srpske bude bez mina.

RUCZ BRINE I O PRIVREDNOM RAZVOJU LOKALNIH ZAJEDNICA

"U saradnji sa lokalnim zajednicama definišemo projekte koji utiču na razvoj privrednih aktivnosti opština u Republici Srpskoj. Konkretno, kada je projekat aerodroma u Trebinju postao aktuelan, RUCZ je sa svojim deminerskim timovima izvršio deminiranje kompletne površine koja je u obuhvatu građevinskih radova, a trenutno radi i u širem obuhvatu oko tog aerodroma u izgradnji", pojašnjava Novitović.

Prema njegovim riječima, sve lokalne zajednice u Republici Srpskoj imaju jednak tretman kada je u pitanju rad RUCZ na deminiranju terena i njegova četiri takozvana A-deminerska tima tijesno sarađuju sa njima.

"Osim što demineri RUCZ rade svoj osnovni posao predano i požrtvovano, rizikujući život, oni redovno ispunjavaju i druge obaveze i zadatke koji se nađu pred RUCZ, a tiču se elementarnih nepogoda ili prirodnih katastrofa. Vlada Republike Srpske ima puno razumijevanje za sve što pripadnici RUCZ i njenih specijalizovanih timova rade i izdvaja sredstva za njihovu obuku, opremu i organizaciju", navodi Novitović u intervjuu Srni.

  • 20:00 Лото, Лутрија РС

    ''Лото, Лутрија РС

  • 20:10 Емисија: Прича се

    '' Емисија: Прича се

  • 21:25 Серија: Од јутра до сутра (12+)

    '''' 'Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 22:10 Серија: Авионџије

    'Серија: Авионџије

  • 22:40 Вечерње вијести

    Преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 22:55 Серија: Мућке (12+)

    ''Серија: Мућке (12+)