Delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać rekla je da iako niko nije pokazao niti dokazao bilo kakve prijetnje upućene prema zaposlenima u Memorijalnom centru u Potočarima, za čas se pojavila salva osuda odaslanih od Kristijana Šmita, preko svakolikih nevladinih organizacija pa do Ambasade SAD.
Bursaćeva je naglasila da ovaj slučaj još jednom pokazuje da osovina sastavljena od manipulativnih medija, pojedinaca i organizacija i dalje neumorno radi kako bi se održao željeni narativ i kvazi-istina, čak i kad je nema ni u tragovima.
"Čini se, ipak, da se pod prijetnjom, u konkretnom slučaju Memorijalnog centra u Potočarima smatraju konkretne činjenice, dokazi i naučni podaci koji ozbiljno potkopavaju određene narative, ideje i namjere, što navedenima smeta i što na sve načine nastoji zagušiti", ukazala je ona komentarišući izvještaj koji je 2. avgusta objavio Memorijalni centar Srebrenica koji je, kako su naveli, od maja 2022. do maja ove godine zabilježio 90 slučajeva negiranja tzv. genocida u medijima i izjavama javnih ličnosti u BiH, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori.
Bursaćeva je istakla da je posebno problematična zamjena teza, odnosno objekata stvarnih napada i prijetnji, u konkretnom slučaju predstavnika Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske iz Sreberenice koji se pretvore u "prijetnju" čim podastru činjenice o tome kakvom su se nevoljom i čijom zlotvorskom rukom našli u toj kategoriji.
"Ispada da je prijetnja i krivično djelo kada svjedočiš o zloj sudbini stradanja očeva, majki, staraca i djece iz reda srpskog naroda na tim prostorima tokom cijelog 20. vijeka, posebno u proteklom ratu. Ne uklapaju se u projekciju, pa ih se valjda treba učiniti nevidljivim, nebitnim, dehumanizovati ih, jer po kreatorima kvazi-istine žrtve mogu biti samo na jednoj strani, a svi drugi su prijetnja", konstatovala je Bursaćeva.
Ona je rekla da je istina da postoji mnogo govora mržnje u BiH, da se cijeli narod i entitet pokušavaju nazvati svim mogućim pogrdnim imenima, posebno na društvenim mrežama, ali da se zbog jednog statusa pokrene cijela mašinerija, nije baš čest slučaj što dokazuje kako pristrasnost, tako i namjeru da se pravi problem i u kontinuitetu kreira krivica jednoj strani.
"Prijeko potrebna istina o stradanjima i žrtvama je obično kolateralna šteta ali zbog svega što smo kao narod doživjeli u 20. vijeku, moramo je odbraniti", zaključila je Bursaćeva.
Prije nekoliko dana predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Branimir Kojić izjavio je da se takozvanim izvještajem Memorijalnog centra Srebrenica "o negiranju genocida u Srebrenici" stavljaju mete na čelo preživjelim Srbima i njihovim porodicama koje muslimanski zločinci nisu uspjeli pobiti u ratu.
On je ocijenio da to ima dva cilja - prvi je da se opravdaju sredstva koja im je dala Vlada Velike Britanije koja se ograđuje od ovog takozvanog izvještaja navodeći da ne predstavlja stavove te vlade.
Prema njegovim riječima, drugi cilj je da se začepe usta svima koji ne misle kao oni i koji stvari gledaju kroz prizmu istine i činjenica.