Руслан Гагкуев

Научно одговорити на покушаје историјског ревизионизма

  • Извор: СРНА
  • 03.11.2023. 09:10

Предсједник Управног одбора Руског историјског друштва Руслан Гагкуев рекао је да је неопходно разговарати о проблему искривљавања и фалсификовања историје, који се, нажалост, све чешће сусреће и на Балкану и у свијету, на шта научници морају дати адекватан одговор.

- Радује што је на Универзитету у Источном Сарајеву отворен Институт историјских наука чији ће запослени проучавати и чувати историју, укључујући догађаје из Другог свјетског рата и заједнички подвиг наших народа - рекао је Гагкуев уочи научног скупа који ће бити одржан овог мјесеца у Источном Сарајеву о теми "Други свјетски рат у свјетлу историјских чињеница и историјског ревизионизма".

На скупу ће учествовати научници Института руске историје Руске академије наука, Института опште историје Руске академије наука, Института за славистику Руске академије наука, Московског државног универзитета Ломоносов, као и њихове колеге из Србије и Републике Српске, пише Руска газета.

Директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву Драга Мастиловић скренуо је пажњу на то да се "колективни Запад" намјерно игра историјским чињеницама да би остварио своје глобалне амбиције.

- У свим геополитичким кризама, прије свега, страда историјска наука јер је подложна покушајима ревизије и фалсификовања - навео је Мастиловић и додао да је то сада посебно видљиво на примјеру историје Другог свјетског рата, гдје различите стране покушавају да оспоре истине утврђене и доказане генерацијама историчара, а такође и да промијене схватање природе Другог свјетског рата.

Према његовим ријечима, зато је веома важно да се на све покушаје фалсификовања историје одговори снагом научних аргумената, јер је то једини начин да се спријечи оживљавање злочиначких идеологија.

- Дан побједе над фашизмом важан је елемент у његовању културе сјећања, што је посебно важно за руски и српски народ, који су претрпјели највеће губитке у борби против фашизма и нацизма - рекао је Мастиловић.

Он сматра да би у будућности руско-српска културно-историјска сарадња требало да се развија у два правца - његовањем културе сјећања, те удруживањем напора у истраживачком раду у области историографије.

Пратите нас и путем Вибера