Отворенији дијалог и унапређенији односи, уколико је то уопште могуће, циљ је споразума о мирном раздруживању. Сама идеја је, каже министар Петар Ђокић, настала као резултат бројних неспоразума од самог тренутка када је потписан Дејтонски мировни споразум. Константно се са једне стране суочавамо са намјером да се Дејтон посматра као привремени модел организације БиХ па да се у једном времену и одбаци. Управо је све то, каже Ђокић, тенденција политике која долази из Сарајева. За разлику од њих Република Српска досљедна је Дејтону и поштује га.
„Идеја раздруживања није идеја да се неки материјал поцијепа и баци него да се отвори дијалог који ће унаприједити односе ако је то могуће, ако није да онда дефинише односе на неким новим принципима у будућем времену. Најважнији дух тог документа, који ће бити понуђен у Скупштини, Влади и Федерацији као партнеру носи у себи жељу да имамо стабилан миран живот на овим просторима“, изјавио је Петар Ђокић, министар рударства и енергетике у Влади Републике Српске.
Препрека да се у усвоји у Скупштини не би требала да постоји. Свједоци смо, каже Срђан Мазалица, да постоје институције које примјењују наметнуте законе, признају Кристијана Шмита, и раде многе ствари које никако нису у складу са Дејтонским споразумом. На овај начин бар би се донекле БиХ могла учини колико толико функционалнијом.
„Што више ствари треба да се регулише између ентитета а не на нивоу БиХ тј. да се евентуално размотри враћање оних надлежности неефикасних на нивоу БиХ гдје имамо застоје, гдје имамо неиспуњавање очекиваних задатих циљева и задатака и да се на овај начин заправо БиХ може учинити функционалнијом“, рекао је Срђан Мазалица, посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске.
Да је мирни разлаз најбоље рјешење сматрају и аналитичари. Политичко Сарајево кажу понаша се као размажено дијете које не жели да чује другу страну, па у је таквом окружењу тешко водити било какав разговор. Споразум има своје утемељење како у историјском развоју, тако и настанку БиХ.
„Та тема раздруживања није пала са неба нити она може да се наведе као илузорна пошто она има снажно утемељење у теорији, политичкој пракси у политичкој стварности и ми прије свега имамо двије одвојене јавности у Српској и Федерацији“, навео је политиколог Војислав Савић.
Република Српска увијек је спремна на разговоре и бројна рјешења ако она чувају њене надлежности и имовину. Ко год то покушава да поруши са њим не може бити сарадње и здравих политичких односа, јасна је порука из Српске.