Срђан Мазалица, посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске, рекао је за АТВ да су пријетње Џејмса О Брајана новим санкцијама Српској класични амерички приступ који је арогантан и пријетећи.
Он подсјећа да америчка администрација, и када има и када нема одређене механизме, настоји да се доста грубо мијеша у унутрашња питања многих земаља. Земља са таквом, економском, финансијском и војном моћи даје себи за право да то може радити у свим земљама и они имају такав дипломатски приступ да отворено говоре о својим намјерама, наводи Мазалица.
У овом конкретном случају, каже Мазалица, политика САД јесте антидејтонска, они инсистирају на неким рјешењима, попут закона о државној имовини.
„За нас у Републици Српској ниједна активности није била антидејтонска и ми смо све радили у складу са Дејтонским споразумом, али у посљедње вријеме није било никакве активности Владе Српске, Народне скупштине ни других институција Републике Српске које би се могле протумачити као антидејтонске. Мени ово личи као да они имају стандардне изјаве које се свако неколико мјесеци морају понављати и да је то практично копи-пејст њихових стереотипа, фразеологије и аргумената који они константно изнова понављају“, изјавио је Мазалица за АТВ,
Каже да Американци без икаквих одлука судова осуђују људе за корупцију и дају своја мишљења, иако за то немају никакав образложења.
САД су уложиле значајну енергију да се заустави рат у БиХ, Дејтонски мировни споразум је њихово чедо и они су ту прилично емотивни, каже Мазалица.
„Они желе да сачувају тај споразум јер је то један од ријетких њихових успјеха деведесетих година и на тај начин желе показати да су на европском тлу успјели да ријеше један конфликт. Оно што они раде није у складу са Дејтонским споразумом и наравно да они ту избјегавају било какву расправу, аргумент“, истакао је посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске.
Он каже да се овдје не ради само о америчком схватању права и Дејтона, већ да се овдје ради о људима који можда и не раде у америчком интересу али су можда неки отуђени центар моћи који имају свој утицај у дипломатском смислу или настоје да БиХ држе под својом геополитичком контролом
Говорећи о банкама које не желе да отворе рачуне санкционисаним фирмама у Републици Српској, Мазалица је рекао да се користе инструменти притиска администрације САД на банкарски сектор.
„Могу да разумијем менаџмент банака који се боји, јер видјели смо како може доћи до слома ликвидности и пословања одређених банака. Међутим, сада би требало инсистирати на томе да се ипак провјери код Министарства финансија САД да ли је то стварно нешто што подразумијевају санкције и ОФАК листа“, рекао је Мазалица.
Гостовање Срђана Мазалице у Централним вијестима АТВ-а можете погледати у видео прилогу.