Постојећи лимит је одавно превазиђен, уколико на нивоу године пређу 50.000 КМ прихода, што често буде и неколико мјесеци прије краја године, кажу да губе статус малог предузетника.
- По садашњим свим параметрима, неко ко има бар једног запосленог, ево ово је то вријеме гдје сам ја већ упозоравала, да смо ми већ по пројекцији на неких 16.000 малих предузетника је у ситуацији да ће можда да изгуби статус малог предузетника. Не да га изгуби, него три године не може да га врати замислите ви какав је то проблем - каже Жана Арсић, предсједник Занатско-предузетничке коморе регије Бањалука.
Износ од 50.000 КМ утврђен је давне 2006. године.то у пракси значи да самостални предузетници који остваре приход до овог износа плаћају порез од два одсто, а они који пређу тај износ плаћају 10 одсто.
То поскупљује њихово пословање што се на крају одражава на повећање цијена њихових производа и услуга. Из ЗПК регије Бања Лука, прије неколико мјесеци упутили су иницијативу Влади Српске за измјену Закона о порезу на доходак којим би се подигао праг.
У Министарству финансија све још разматрају и анализирају. Кажу ништа се не може напамет урадити.
- Ми вршимо значајне анализе и биће ту промјена, не само, али биће промјена и на том нивоу али ми имамо сувише велики број малих привредника . Кад се погледа и кад се уведе фискализација нова гдје ће бити сви фискализовани , али они ће и даље плаћати свој порез као што су и до сад плаћали али ће се тад показати колики је промет и онда ћемо имати праву слику али је дефинитивно ми ћемо мијењати порез на доходку том смислу у смислу помјерања те границе негдје у децембру када будемо расправљали о буџету - појашњава Зора Видовић.
Праг који је утврђен прије 18 година, давно је превазиђен с обзиром на инфлацију и повећање укупних трошкова пословања у том периоду.
Измјене Закона о порезу на доходак су неопходне, кажу предузетници, јер ће у супротном бити повећане цијене производа и услуга, што ће опет ићи на терет потрошача.