Начелник општине Сребреница

Грујичић за АТВ: Плашим се да нас резолуција не врати у 1992. годину

  • Извор: АТВ
  • 23.05.2024. 07:23

Начелник општине Сребреница Младен Грујичић каже за АТВ да се плаши да се не вратимо у 1992. годину када су тензије из дана у дан расле и када су ескалирале у оружани сукоб, а све због најављене резолуције о Сребреници која је пред Генералном скупштином УН-а.

"Данас је један од најзначајнијих дана за српски народ. Већ неколико мјесеци траје борба наших политичара да се ова резолуција не стави на дневни ред. Нажалост, она ће добити подршку али сигурно не на начин како су очекивала. Резолуција ће допринијети сигурно дестабилизацији односа прије свега у БиХ, али плашим се и шире. На то нису рачунали предлагачи. Предлагали су је Њемачка која је починила геноцид у Првом и Другом свјетском рату, гдје су заједно са усташама и муслиманима побили преко милион Срба на овим просторима. За то нико није осуђен. Нико није проглашен геноцидним, али Србима је то зацртано од 1992. године када су стали да бране своје интересе да не дозволе да их угњетавају, и када су створили Републику Српску крвавом борбом", каже Грујичић.

Он истиче да је Сребреница навикла да је нон-стоп под тензијама.

"Навикли смо и на период када смо стабилизовали ситуацију, када нисмо имали међунационалних несугласица. Довело се у ситуацију као прије рата. Људи су почели нормално да живе. Али, овом резолуцијом ћемо се поново вратити на почетак. Плашим се да се не вратимо у оне године 1992. када су тензије из дана у дан расле и када су ескалирале у оружане сукобе. Учинићемо све да Сребреница остане стабилна као што је до сада било. Сигурно је да ће ово утицати да они који су чекали ову прилику да се освете српском народу, они ће користити резолуцију на нове атаке на српски народ што ће резултирати нетолеранцијом", каже Грујичић.

Начелник Сребренице истиче да су мјештани забринути, како Срби тако и Бошњаци.

"Забринути су због ове ситуације, нас су увијек дестабилисали људи са стране. Они који глуме велике патриоте када су осјетљиви датуми, али и ови који се представљају као заштитници мира, права, Бошњака и Срба. Показало се да они нису заштитници, да су 30 година смишљали или разарали БиХ и држали тензије које су у неком моменту биле мање или веће. Сада су људи уплашени, многи су отишли из Сребренице ових дана. У првој најави када је гласање требало да буде 1. маја, доста породица и Срба и Бошњака је напустило Сребреницу очекујући да ће доћи људи са стране који ће направити неки инцидент. Вјерујем нашој полицији да ће све бити стабилно и да данашњи дан протекне у најбољем реду", каже Грујичић.

Он истиче и да од данашње сједнице Владе Републике Српске у Сребреници очекује да ће се донијети одлуке које ће побољшати живот становника Сребренице, прије свега Срба и да се кандидују пројекти који ће помоћи останку српског народа.

Пратите нас и путем Вибера