Судија Драган Улетиловић је, у образложењу пресуде бившем предсједнику Владе Републике Српске Александру Џомбићу који је ослобођен кривице за злоупотребу положаја, навео да се одлука суда превасходно односи на чињеницу да у овом предмету нема индивидуалне одговорности, те да су одлуке доносили колективни органи попут Владе Српске и Великог кредитног одбора ИРБ Републике Српске.
"Оптужени је поступао у доброј намјери покушавајући да удовољи захтјевима да се пређе на економичнији енергент, односно угаљ, што је био спас за цијели поступак производње. Да би постојала одговорност за ђело злоупотребе службеног положаја мора постојати умишљај и намјера, што у овом предмету не постоји", рекао је, између осталог, Улетиловић.
Додао је да је постојала добра намјера Владе Српске, али лоша намјера литванских инвеститора који су систематски износили средства из БиХ, због чега су против њих и покренути поступци, али су недоступни истражним органима. Нагласио је и да је цијели случај указао на слабости контролних органа и регулаторних агенција, јер се реаговало касно, односно тек када је велика штета направљена.
"Сва љага је пала на Џомбића, као оптуженог, а одлуке су доносила колективна тијела што искључује индивидуалну одговорност. Дакле нема намјере и умишљаја да се почини кривично дјело. Одлука да се одобри захтјев за кредит је дискреционо право Великог кредитног одбора. Средства су дјелимично утрошена за намјену за коју су и тражена. То су, уз слабост контролних органа, за суд биле одлучујуће чињенице да донесе ослобађајућу пресуду", рекао је Улетиловић.
Подсјетио је и да је одобрење за спорни кредит дала и Европска инвестициона банка, те да је уговор о кредиту и даље на снази, а да је јемац "Алумина" која на годишњем нивоу има приход између 300 до 400 милиона марака. Осим тога, како је рекао, постоје и увјерења свједока да ће кредит бити враћен.
Улетиловић је истакао и да је потпуно друго питање зашто ИРБ није користио средства принудне наплате, те да то није био дио овог предмета.
Окружни суд у Бањалуци изрекао је данас ослобађајућу пресуду бившем предсједнику Владе Републике Српске Александру Џомбићу по оптужници за злоупотребу службеног положаја у вези са кредитом од 19,4 милиона КМ који је Инвестиционо-развојна банка РС додјелила зворничкој "Енерголинији".