Министар

Егић: Иницијатива да се усвоји резолуција не доприноси помирењу и бољем суживоту

  • Извор: АТВ
  • 18.04.2024. 07:10
  • 11:17

Министар рада и борачко инвалидске заштите Републике Српске Данијел Егић рекао је да иницијатива да се у Генералној скупштини УН-а усвоји резолуција о Сребреници не доприноси помирењу и бољем суживоту народа на овим простора.

"Може да се о овоме говори на више начина - о број жртава, начинима убистава и тако даље. Муслимани гледају само оно што је било неког конкретног дана, не гледају комплетну слику. Све то има своју генезу, знамо шта је било прије и послије тога. Ако ћемо се реферисати само на тих неколико дана у Сребреници гдје се несумњиво, и ми то кажемо, деси велики злочин а не спомињати оно што је било прије тога и што је проузроковало те догађаје у Сребреници - не можемо то једнострано гледати и ми као борци то не прихватамо. Знамо и по извјештајима и по нашим људима шта се све дешавало у Подрињу и који су догађаји претходили Сребреници. Знамо број жртава. На споменику у Сребреници је уписано 3.500 жртава. Међутим, у регији средњег Подриња гдје се то дешавало имамо више од 2.700 жртава које су убијане на најсвирепији могући начин. Људи који су први дошли у Кравицу затекли су поредане српске главе поред пута...“, рекао је Егић.

Егић наводи да је ово јако тешка тема.

"Није паметно након оволико година да се о овоме прича“, додаје.

Како је рекао, оваква иницијатива појавила се управо сада као једна врста синхронизованих притисака који се дешавају на Српску и њене институције али и на Србију и стање са КиМ.

"Запад хоће да оствари своје циљеве на овим просторима“, навео је Егић.

Како је рекао, све ово има везе са глобалним дешавањима и стањем у Украјини.

"Мислим да хоће поспреме овдје нешто на Балкану и да буду спремни на коначна дешавања у сукобу Русије и Украјине“, навео је Егић гостујући у нашем АТВ јутру.

Коментаришући чињеницу да је Њемачка један од иницијатора резолуције, Егић каже да је то лицемјерно.

"Народ који је направио највише зла да иницира овакву резолуцију...Њемачка пере своју савјест. Они коју су у прошла два вијека направили највише злочина сада хоће да тај епитет пребаце неком другом“, рекао је Егић.

Егић је подсјетио да овакав приједлог није прошао у Савјету безбједности па су сада одлучили да иду на Генералну скупштину УН-а гдје се одлучује само простом већином.

"Излобирали су одређене представнике“, додао је.

Егић напомиње да су Јасеновац, Јадовно, Госпић стратишта српског народа који је директно или индиректно проузроковала иста та Њемачка која сада предлаже резолуцију.

"Срби су једини народ за који су постојали логори за дјецу. Мислим да то нигдје у свијету није било. Беспредметно је о томе разговарати на начин да Њемачка потеже ову резолуцију, и Руанда гдје се исто десио страшан геноцид а само зато да се више о Њемачкој не говори као о геноцидном народу него да то буду Срби“, каже Егић.

Историјско истраживање генерално би требало да почива на документацији а Егић каже да документација и људи који се озбиљно баве овом проблематиком једноставно кажу да се у Сребреници није догодио геноцид.

"Ми из Републике Српске признајемо да се тамо деси страшан злочин и то можемо да прихватимо све док се не говори да се тамо десио геноцид. Не можемо да стварамо историју и да се одређујемо према историјским чињеницама на основу пресуда Хашког трибунала. Он није мјеродаван. То је политичко тијело направљено да се суди углавном Србима на овим просторима, знамо и ко га је формирао. Не може се на основу тих судских пресуда говорити о историјским чињеницама које могу да имају далекосежне посљедице“, навео је Егић.

Егић додаје да је оно што је нама најбитније јесте то да се српске жртве минимизирају, да су скрајнуте у други план од стране међународних представника.

"Овдје се већ унапријед знало, од 1992. године, ко су добри а ко лоши момци, ко је за све крив, ко је дежурни кривац. Ми смо први овдје се борили са исламским фундаментализмом. Знамо да су, док су српске главе падале по Озрену и док смо говорили са чиме се суочавамо у Одбрамбено-отаџбинском рату, ко ратује на страни муслимана, сада Бошњака, затварали очи пред тим.

Егић додаје да запад овдје прави баланс односа хришћанства и ислама.

"То се прелама на овим нашим просторима, преко нашег народа. На неким мјестима се жестоко бори против ових ствари, овдје се мало попушта и балансира. На неким мјестима су против тога а овдје попуштају да би направили баланс са исламским свијетом“, додао је Егић.

Егић додаје да још нигдје није објављен текст резолуције.

"Ако сам добро схватио, ради се о томе да би се прогласио међународни дан сјећања на геноцид у Сребреници. Генерална скупштина не доноси обавезујуће акте. То су акти који нису обавезујући, који нама директно ништа не могу да донесу. Међутим, сама та етикета, већ су почели по ФБиХ да нас прозивају. Мисле да могу и кроз образовни система да ураде да се учи о томе, да наша дјеца уче да смо ми нешто урадили, да смо геноцид народ и то су неке далекосежне посљедице али овако директно, с обзиром да су необавезујући, не могу ништа“, каже Егић.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: