Predsjednik Socijalističke partije Petar Đokić osudio je uvođenje sankcija srpskom članu Predsjedništva BiH Miloradu Dodiku, nazvavši ih znakom velike slabosti SAD-a i njenog sistema odlučivanja.
“Ne razumijem i ne mogu da prihvatim i potpuno sam zaprepašten činjenicom da SAD, u namjeri da ostvari određeni cilj, na nekom području, u nekom regionu, ne može da pronađe drugi način i druga sredstva, nego da pribjegava arhaičnom načinu djelovanje kao što je uvođenje sankcija pojedincima, organizacijama, pa i medijskim kućama. Smatram da je ovakav način djelovanja nepotreban i da šalje lošu poruku građanima Republike Srpske i BiH.
Uvijek sam govorio i isticao da se problemi u BiH mogu rješavati samo dijalogom i dogovorom svih strana, a nikako silom, sankcijama i prisilama. Mišljenja sam da je američka vlada napravila grešku u pristupu problemima u BiH ”, rekao je prvi socijalista Srpske Petar Đokić.
On je dodao da su SAD na ovaj način pokazale ogromne nedostatke svoje spoljne politike, jer po ko zna koji put nisu uspjele da na razuman način, putem dijaloga, pomognu da se dođe di kvalitetnih rješenja. Dodao je i da BiH jeste država koja danas ima veoma složene političke odnose i stanje, za koje nije odgovorna Republika Srpska, a ni Milorad Dodik.
“On je izabrani funkcioner koji je upozorio na teško stanje i narušene odnose u BiH. Upozorio je da postoje veliki strahovi kod srpskog naroda koji se ne osjeća da je ravnopravan, potpuno slobodan i zaštićen u ovakvoj BiH i u ovakvim odnosima. Mi strahujemo od onoga što će biti sutra, a sutra je za 5, 10, 20, 50 godina, ako ne bi ništa promijenili u postojećoj BiH. U tom smislu je Dodik govorio, upozoravao, pozivao na dijalog da ta pitanja riješimo. Umjesto da razumiju tu poruku i da se odazovu na dijalog, a da pritom utiču na svoje domaće partnere u BiH, mislim na političko Sarajevo i druge, da sjednemo za sto i razgovaramo o problemima koje mi vidimo, ali i o mogućim rješenjima za te probleme, oni se odbacujući dijalog, odbacujući uticaj na svoje partnere, opredjeljuju za nekakve sankcije. Ovaj prostor je dugi vremenski period kažnjavan samo zato što smo bili za ideju opstanka Jugoslavije, ideju ravnopravnosti i zaštite i pune slobode svakog naroda u njoj. Danas se nastojimo kazniti samo zato što se borimo da izvorno primjenjujemo i čuvamo Dejtonski sporazum. Isti onaj Dejtonski sporazum koji su stvorile SAD. Zato zaista ne vidim razlog zašto se pokušavaju obračunati sa onima koji govore da Dejton treba štititi. On je mjera za miran i stabilan život u BiH”, istakao je Đokić.
Đokić, koji je i ministar energetike i rudarstva u Vladi Republike Srpske, je poručio da nije korektno da se ovakve odluke donose za vrijeme svetih dana božićnih praznika, koje pravoslavci provode u krugu porodice, u miru i porodičnoj slozi, jer se na taj način pokazuje dodatno nepoštovanje srpskog naroda i njegove tradicije.
- Smatram da se SAD nisu trebale na ovaj način svrstavati na bilo čiju stranu, a pogotovo ne raditi to za vrijeme Badnjeg dana i Božića. Ako su već naumili da po ko zna koji put pokušaju disciplinovati i kažnjavati samo Srbe, onda su bar mogli izabrati neki drugi datum. Na ovaj način SAD su pokazale bezobzirnost, jer su svojim djelovanjem duboko povrijedili osjećanja srpskog naroda, koji po tradiciji dane Božića provodi u miru, sreći i porodičnom veselju – naglasio je Đokić.
On je pozvao predstavnike SAD-a na drugačiji pristup prema Republici Srpskoj, koji bi se zasnivao na više međusobnog razumijevanja i uvažavanja.
- Smatram da je potrebno da predstavnici SAD iskažu spremnost da saslušaju stavove srpskih predstavnika iz Republike Srpske, ali ne samo deklarativno, kako je to bio slučaj u prošlosti, već iskreno i sa uvažavanjem. Uvjeren sam da bi to bila dobra polazna osnova za dijalog, koji je ključan za rješavanje krize i novonastalih problema u BiH – rekao je Đokić.
On je još istakao da političari ne smiju biti sankcionisani na osnovu mišljenja i stavova koje javno iznose, a za koje su dobili legitimitet od strane građana na demokratskim izborima, jer bi se u suprotnom otvorila Pandorina kutija i situacija u kojoj bi se međunarodna zajednica ili neke od vodećih država otvoreno – navijački svrstavale na jednu stranu, što uvijek predstavlja opasnost za normalno funkcionisanje BiH.
- Političari su odgovorni svome narodu koji ih je birao, a ne svjetskim centrima moći. Ako nas je istorija naroda u BiH nečemu naučila, onda je to da se za rješavanje političkih kriza u obzir moraju uzeti stavovi i interesi sva tri naroda. Ne može samo jedan narod ili politički izabrani predstavnici tog naroda biti okarakterisani kao isključivi krivci za sve probleme unutar kompleksnog društva, kakvo je bosanskohercegovačko. Pozivam sve strane na razgovor, kako bi se kriza i novonastali problemi što prije riješili – poručio je Đokić.