"Довела читаоце у заблуду"

Додик за Јерусалим пост: Сарајевски антисемитизам не може да ''опере'' ни баронеса Хелић

  • 03.07.2025. 20:02

Баронеса Арминка Хелић, члан британског Дома лордова и муслиманка из БиХ која се представља као бивша шефица кабинета тадашњег министра спољних послова Велике Британије Вилијама Хејга, довела је у заблуду читаоце уваженог Jerusalem Post у свом ауторском тексту објављеном 6. маја у овом листу, под насловом „Нема политичког прогона: Објашњење правне и уставне кризе у Босни“, навео је предсједник Републике Српске Милорад Додик у ауторском тексту за овај угледни лист.

"Да би се читаоцима појаснило на који начин је баронеса Хелић манипулисала чињеницама и да би се разобличио низ неистина изнесених у њеном тексту, неопходно је најприје указати на неколико битних елемената њене биографије.

Као муслиманка из Босне и Херцеговине, она је брзо напредовала у Лондону — од избјеглице до шефице кабинета министра спољних послова, а затим и до чланице Дома лордова. Овај успон сам по себи указује да је ријеч о изузетно вјештом политичком оперативцу.

У британској јавности је преовладавало увјерење да је баронеса Хелић имала значајан утицај на спољнополитичке одлуке министра Хејга у периоду од 2010. до 2014. године. Поред функције шефице кабинета, била је и његов главни савјетник.

Поједине процјене ишле су и до спекулација о дубљем личном односу између њих — тврдње које никада нису доказане. Без обзира на те гласине, готово је извјесно да је баронеса Хелић у том периоду имала важну улогу у креирању спољне политике Велике Британије — што је изазвало забринутост код дијела британске јавности, наводи Додик.

Амиџић: Бећировићу и Комшићу политичка питања испред стандарда запослених у заједничким институцијама

Амиџић: Бећировићу и Комшићу политичка питања испред стандарда запослених у заједничким институцијама

Њена упорна анти-српска реторика ријетко је представљала проблем за британску јавност, али је њен негативан однос према Израелу повремено изазивао негодовање, наводи предсједник Српске.


"Многи су сматрали да њене ратне трауме не би смеле утицати на званичну политику Уједињеног Краљевства. Њена упорна анти-српска реторика ретко је представљала проблем за британску јавност, али је њен негативан однос према Израелу повремено изазивао негодовање.

Јавно се спекулисало да је она била кључна фигура иза осуде Израела од стране британске владе поводом интервенције израелске војске против турске флотиле која се у мају 2010. упутила ка Гази. Од напада Хамаса на Израел 7. октобра 2023, више пута је критиковала израелске операције у Гази.

Ипак, упркос својим критичким ставовима из прошлости, одлучила је да објави ауторски текст у Jerusalem Post-у — први откад је ушла у јавни живот. Није, међутим, искористила ту прилику да ублажи критике на рачун Израела, већ је искористила своју добро познату анти-српску нарацију да би изнијела низ неистина о Републици Српској", наводи предсједник и додаје:

"У покушају да придобије читаоце, баронеса Хелић је настојала да умањи савремени антисемитизам у Сарајеву, правећи вјештачку разлику између усташког режима у Независној Држави Хрватској током Другог свјетског рата и босанских муслимана, које приказује као заштитнике Јевреја, а не као саучеснике у њиховом прогону и истребљењу.

Ово је, без икакве сумње, неистина коју је баронеса, чланица Дома лордова, свјесно пласирала читаоцима Jerusalem Post-а. У ери НДХ, босански муслимани били су интегрални дио фашистичког режима са сједиштем у Загребу и, заједно са Хрватима, учествовали у прогонима и убиствима Срба, Јевреја и Рома".

Сиријац напао путнике у Њемачкој сјекиром и чекићем

Сиријац напао путнике у Њемачкој сјекиром и чекићем

Сарајево је током цијелог рата било дио НДХ, а сва четири градоначелника тог доба били су муслимани, подсјећа Додик.

"Године 1941, муслимани у Сарајеву су дочекали војнике Вермахта цвијећем на улицама, славећи их као ослободиоце. Водећи људи НДХ били су и муслимани: Адемага Мешић био је замјеник предсједника владе, док је Џафер Куленовић обављао функцију потпредсједника.

Сарајево је током цијелог рата било дио НДХ. Сва четири градоначелника тог доба били су муслимани. Што се тиче сарајевских Јевреја, они који нису били депортовани у логоре, често су били приморани да пренесу власништво над својом имовином на муслимане или да је продају за безначајне суме, у очајничком покушају да добију дозволу за бијег из града.

Све ово баронеса Хелић је намјерно изоставила из свог текста. Није споменула ни дјеловање муслиманских милиција у саставу усташких снага, нити постојање 13. СС Ханџар дивизије, коју су претежно чинили босански муслимани, а чије формирање је активно подржао и Муфтија из Јерусалима — Мухамед Амин ел Хусеини.

Такође није споменула ни Мустафу Бусуладжића — оснивача панисламистичке и профашистичке организације Млади муслимани, који је својом пропагандом и антисемитским текстовима током НДХ допринео прогону Срба и Јевреја. Он је стрељан 1945. од стране комунистичких власти, али данас у Сарајеву постоје улица и основна школа које носе његово име.

Додик: Санкције бивше администрације незаконите, али тај проблем јењава

Додик: Санкције бивше администрације незаконите, али тај проблем јењава

Све ове историјске чињенице изостављене су из текста Арминке Хелић, који дјелује као покушај историјског ревизионизма ради прикривања данашњег антисемитизма у Сарајеву. Али, као што се често дешава, неистине брзо буду раскринкане. Само мјесец дана касније, сам град Сарајево је оповргао тврдње баронесе", навео је Додик.

Антисемитизам у Сарајеву додатно је потврђен када су се муслиманска политичка и вјерска елита ујединиле у противљењу одржавању Конференције европских рабина, истиче Додик.

"Антисемитизам у Сарајеву додатно је потврђен када су се муслиманска политичка и вјерска елита ујединиле у противљењу одржавању Конференције европских рабина (CER) у хотелу Swissôtel. Наводно, страховали су да би из престонице могле да се чују поруке подршке Израелу — земљи коју оптужују за геноцид у Гази.На то је рабин Пинхас Голдшмит, предсједник CER-а, одговорио ријечима: „Сарајево се прогласило ‘градом отворености и толеранције’, за све — осим за Јевреје.“ Посебно је значајно што је директорка Swissôtel-а, која је отказала гостопримство, Јасмина Изетбеговић — ћерка Бакира Изетбеговића, предсједника СДА, и унука Алије Изетбеговића, ратног лидера босанских муслимана и члана профашистичке организације Млади муслимани, коју је основао поменути Бусуладжић", навео је Додик.

Негативан однос према јеврејском народу

"Негативан став политичког Сарајева према јеврејском народу постаје све очигледнији. Од почетка конфликта у Гази, сународници баронесе Хелић у БиХ су се отворено сврстали против Израела, одржавајући протесте у Сарајеву под палестинским заставама и симболима Хамаса.

Одмах након напада Хамаса на Израел, свједочили смо покушају индиректног оправдања тог терористичког акта од стране Жељка Комшића, бошњачког члана Предсједништва БиХ, који је истовремено напао израелску амбасадорку Галит Пелек због њене осуде његових скандалозних изјава.

Не треба заборавити ни да је Сарајево одбило да буде домаћин изложбе коју је организовала Амбасада Израела поводом годишњице напада 7. октобра. Република Српска је одмах реаговала и омогућила да се поменута изложба одржи у Народном позоришту у Источном Сарајеву — чиме је поново показана солидарност са јеврејским народом.

Сарајево је, такође, одбило да буде домаћин обиљежавања 76. годишњице оснивања Државе Израел 2024. године. Зато је догађај заједнички организован у Бањалуци, административном центру Републике Српске", рекао је предсједник Српске.

Додик подсјећа да је муслиманско вјерско вођство из Сарајева осудио „израелску агресију“ и војну акцију против Ирана.

"Чак се и у тренутном сукобу са Ираном огласило муслиманско верско вођство из Сарајева. Већ првог дана, реис-ул-улема Хусеин еф. Кавазовић јавно је осудио „израелску агресију“ и војну акцију против Ирана.

Овај опширан увод имао је за циљ да читаоцима Jerusalem Post-а приближи позадину личности баронесе Арминке Хелић и њених сународника из БиХ, како би се боље разумио политички контекст у коме се налазимо.

Манипулативна природа њеног текста огледа се у покушају да искриви истину и конструише хибридну нарацију о солидарности између босанских муслимана и јеврејског народа, како би потом искористила ту нарацију за ширење неистина о Републици Српској пред израелском јавношћу.

Баронеса Хелић, на примјер, тврди у свом чланку да је Република Српска донијела закон о обнови Војске Републике Српске — што је потпуна лаж. Такав закон никада није усвојен. Такође оправдава дјеловање нелегитимног високог представника Кристијана Шмита, који без мандата Савјета безбједности УН, својим неоколонијалним наметањем одлука изазива најозбиљнију политичку кризу у БиХ од потписивања Дејтонског мировног споразума.

Окривљујући искључиво Републику Српску, баронеса Хелић прикрива постојање упорног антисемитизма у Сарајеву и усмјерава напад на српски народ, откривајући при томе сопствену мржњу.

Посљедњи примјер везан за Конференцију европских рабина јасно показује како су сарајевски медији, Исламска заједница и муслимански политички лидери дјеловали синхронизовано против тијела које представља вјерски живот Јевреја широм Европе. Ми, Срби, често смо дијелили исту судбину и страдали од истих починилаца као и наша јеврејска браћа.

Додик: Без јаког образовања нема ни јаке Републике Српске

Додик: Без јаког образовања нема ни јаке Републике Српске

Зато је Република Српска одмах изразила солидарност са представницима CER-а и позвала организаторе да један од наредних скупова одрже у Бањалуци. Заједно, можемо послати јасну поруку да у Европи нема мјеста за мржњу, антисемитизам и радикализам — и да, за разлику од Сарајева које очигледно његује друге вриједности, Република Српска стоји чврсто уз оне истински европске", рекао је Додик и додао:

"На крају, баронеса Арминка Хелић имала је и додатну намјеру објављивањем свог чланка: ширењем анти-српске пропаганде, покушала је да обликује јавно мњење у прилог будућим мјерама Велике Британије против Републике Српске.

Наиме, ми смо одлучно одбили британски предлог да се БиХ претвори у сабирни центар за илегалне мигранте из исламских земаља које Уједињено Краљевство депортује на Балкан.

Република Српска не може и неће прихватити особе са криминалном прошлошћу, делинквенте или исламистичке милитанте, од којих би многи одмах успоставили везе са домаћим радикалним исламским круговима — укључујући бивше муџахедине, вехабијске ћелије, бивше борце ИСИС-а и друге екстремисте који су и даље присутни у дијеловима муслиманске популације у БиХ. Такав сценарио представљао би озбиљну безбједносну и егзистенцијалну пријетњу за српски народ и Републику Српску у цјелини.

Данас се чак и процјене обавјештајних служби о томе колико је од тих миграната заправо бивших исламистичких бораца из Сирије, Авганистана, Ирака и других ратних зона — свјесно прикривају.

Идеја да се такви појединци депортују у БиХ, гдје би могли лако обновити везе са радикализованим елементима који су се вратили са блискоисточних ратишта, за нас је потпуно неприхватљива.

Управо због нашег чврстог става да БиХ неће прихватити илегалне мигранте из Велике Британије, очекујемо појачане политичке притиске, потенцијалне санкције, хибридне операције и континуирану кампању демонизације српског народа и Републике Српске — у којој, нажалост, баронеса Арминка Хелић игра активну улогу", наводи предсједник Републике Српске у ауторском тексту за Jerusalem Post.

Пратите нас и путем Вибера