Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik položio je danas vijenac na centralni spomenik na Vojnom groblju u Mauthauzenu na kome je sahranjeno hiljade srpskih vojnika i civila.
Dodik na Vojnom groblju u Mauthauzenu prisustvuje osveštanju Spomen-kapele i Svetoj arhijerejskoj liturgiji koju služi Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije.
Osveštanju spomen-kapele prisustvuje i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.
Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije osveštao je Spomen-kapelu Svetih srpskih novomučenika na Vojničkom groblju u Mauthauzenu na kome je sahranjeno hiljade srpskih vojnika i civila.
U toku je Sveta arhijerejska liturgija koju služi patrijarh Porfirije.
Njegovoj svetosti saslužuju mitropoliti dabrobosanski Hrizostom i crnogorsko-primorski Joanikije, episkopi braničevski Ignatije, bregalnički Marko, slavonski Jovan, austrijsko-švajcarski Andrej, osječko-poljski i baranjski Heruvim, valjevski Isihije, šabački Jerotej, humski Jovan i hvostanski Aleksej, prenosi Televizija "Hram".
Osveštanju Spomen-kapele i liturgiji prisustvuju predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selakovića.
Spomen-kapela na Vojnom groblju Mauthauzen izgrađena je u znak sjećanja na srpske oficire, vojnike i civile koji su u jesen 1914. godine zarobljeni i odvedeni iz Srbije i okruženja u zarobljenički logor Mauthauzen kod Linca, u Austriji, kroz koji je do 1918. godine prošlo oko 40.000 Srba, Italijana, Rusa i drugih naroda.
Dodik je napisao na Tviteru da je Spomen-kapela svetionik koji će Srbima obasjavati put u budućnosti i zahvaljujući kojem će znati šta je bilo u prošlosti i iz toga učiti kako se ponašati u budućnosti.
Spomen-kapela na Vojnom groblju Mauthauzen izgrađena je u znak sjećanja na srpske oficire, vojnike i civile koji su u jesen 1914. godine zarobljeni i odvedeni iz Srbije i okruženja u zarobljenički logor Mauthauzen kod Linca-Austrija, kroz koji je do 1918. godine prošlo oko 40.000 Srba, Italijana, Rusa i drugih naroda.