Предсједник за аустријски портал

Додик: ЕУ шаље контрадикторне поруке, важно да Српска не жртвује свој идентитет и традицију

  • Извор: АТВ
  • 21.03.2024. 11:48

Предсједник Републике Српске Милорад Додик рекао је да нема ништа против тога да БиХ постане чланица Европске Уније, али да Европа шаље контрадикторне поруке о условима приступања.

"Мој став се није промијенио већ годинама: немам ништа против тога да Босна и Херцеговина постане чланица Европске Уније. Једина промјена у односу на прије десет година је смањени ентузијазам према овом питању. Сматрам да за то нисмо искључиво ми криви, колико је Европа, која нам шаље контрадикторне поруке о условима приступања. Европа тренутно нема јединствену водећу снагу која би водила развој ЕУ, што утиче на нашу мотивацију за придруживање. Међутим, ЕУ остаје природно окружење за земље европског континента. Важно је да Република Српска на путу ка Европи не жртвује свој идентитет и традицију“, изјавио је Додик за аустријски портал Космо.

Ако европски пут омогућава очување наше културе, независности и традиције, вриједи га слиједити, поручио је Додик. Ипак, додаје, ЕУ показује недосљедности, посебно када се ради о владавини права и интервенцијама које подржавају стране силе, што доводи до перцепције Републике Српске као реметилачког фактора. 

Додик отворио СЕТ:

Додик отворио СЕТ: "Српска има потенцијал који ћемо штитити“

„Европа се такође и бори са унутрашњим проблемима што оставља континент под утицајем Сједињених Америчких Држава. Предсједништво Џоа Бајдена, суочено с властитим изазовима, рефлектује ову ситуацију гдје Европа индиректно остаје под водством лидера који можда нису дорасли задатку. Одлучни смо да не изгубимо Републику Српску и да се, ако буде потребно, одупремо наметнутим условима на 'европском путу'“, рекао је Додик.

Предсједник Српске је рекао да је БиХ пројекат Америке, која је након рата, створила увјерење да су Срби одговорни за сукоб и да заслужују сваку врсту казне. 

„Непосредно послије рата, они нису имали у циљу да усвоје преговори мира. Њима је Босна и Херцеговина држава у којој ће бити на муслиманској страни уједно и карта за коју се држе како би се представило да су добри са муслиманима. Можете да погледате шта су радили муслиманима на другим мјестима. Босна и Херцеговина нема глобално значајне ресурсе који би њима могли бити од интереса. Међутим, у ових тридесет година, створили су систем у којем су све институционалне и друге команде у држави подређене њиховим интересима, покушавајући континуирано да управљају и намећу рјешења, са варирајућим степеном успјеха. Сада су наишли на препреку која се тешко прелази. Они су искључиво фокусирани на остваривање профита и лобирање. Немам друго објашњење за њихове циљеве“, истакао је он.

Додик: Свесрпски сабор нова динамика у одговору на притиске Запада

Додик: Свесрпски сабор нова динамика у одговору на притиске Запада

Рекао је да се сваки покушај сарадње и дијалога са Америком  о било којој теми увијек враћа на питање Сребренице те истакао да се увијек намеће да су Срби негативци.

„Наш народ је приморан да губи вријеме од распада Југославије, неспособан да дефинише своје стратешке и националне интересе, остајући заробљен у циклусу одбране Косова и Републике Српске. Сваки покушај дијалога о било којој теми увијек се враћа на питање Сребренице. Мој став о овој теми већ знате. Злочини су се десили на свим странама и требали бисмо о свима да причамо. Увијек се намеће да су Срби негативци. Овај стални отпор нам је наметнут и успјешно се одржава кроз Европску унију и друге међународне платформе. Убрзањем глобалних процеса, вјерујем да ће америчка позиција на Балкану ослабити или се промијенити. Немамо разлога за непријатељство са Американцима, осим њихових акција попут бомбардовања, кориштења осиромашеног уранијума и војних вјежби над нама. Тешко је прихватити као пријатеље оне који су нас бомбардовали. Ови догађаји нису далеко иза нас, и историјске чињенице се не могу једноставно преправити. Ипак, све док се уважавају наши ставови, мишљења и док се не намеће било шта, ми ћемо бити отворени за сарадњу“, јасан је предсједник.

На питање да ли сматра ће долазак Доналда Трампа на власт у Сједињеним Америчким Државама промијенити начин вођења политике ка Републици Српској, Додик је рекао да иако промјене у америчкој администрацији могу наговијестити одређене промјене, искуство указује на то да промјене на врху САД-а не значе аутоматски и промјену политике према кључним питањима као што су Косово и Република Српска.

„Република Српска налази се у изазовној геостратешкој ситуацији, смјештена у срцу Европе, окружена чланицама НАТО-а и ЕУ. Ова позиција захтијева развијање отворене комуникације с околином ради развоја и искориштавања нових прилика. Иако промјене у америчкој администрацији, попут оне под Трампом, могу наговијестити одређене промјене, искуство указује на то да промјене на врху САД-а не значе аутоматски и промјену политике према кључним питањима као што су Косово и Република Српска. У глобалном контексту, очекује се стварање нове равнотеже у међународним односима која би била отворенија. За Републику Српску, у тренутку глобалне нестабилности, кључно је да се бави својим унутрашњим изазовима, посебно у контексту односа унутар Босне и Херцеговине. Инсистирање на повратку уставним принципима и одбацивање наметнутих структура, попут стране администрације, судства и војске које Устав не предвиђа, остаје приоритет“, истакао је Додик.

Додик: БиХ најопаснији извор тероризма у Европи

Додик: БиХ најопаснији извор тероризма у Европи

Говорећи о сукобу у Украјини, Додик је рекао да ситуације Републике Српске није лака, али представља једини могући правац. 

„Ако бисмо се ограничили само на пут ка Западу, не бисмо имали никакве користи. То би нас довело до губитка наше ентитетске и политичке идентитете. Пратећи западне трендове увођења санкција Русији, ризиковали бисмо губитак пријатељстава. Јасно је да Русија не би благонаклоно посматрала такве потезе, што би резултирало губитком њеног повјерења и пријатељства, док од Запада не бисмо добили никакву значајну подршку, већ само додатни притисак. Наша снага лежи у неутралном приступу и одржавању пријатељстава са свима који су отворени за то, укључујући и Русију“, наглашава Додик.

Овај сукоб данас наговјештава стварање мултиполарног свијета са тежњом глобалних сила за успостављање сопствених сфера утицаја, навео је Додик.

„Критике упућене мени због посјете предсједнику Путину не сматрам оправданим. Увјерен сам да ће, након што се ситуација у Украјини стабилизује, европски лидери тежити састанцима са Путином како би ријешили своје проблеме. Русија располаже огромним природним ресурсима, укључујући метале, минерале и енергенте, које Европа нема. Ово представља неуништиву вриједност и потенцијал за сарадњу, упркос тренутним геополитичким изазовима“, изјавио је Додик.

Додик о Ћудићевој: Не знам ко је она

Додик о Ћудићевој: Не знам ко је она

На питање како оцјењује тренутне односе између Аустрије и Босне и Херцеговине, нарочито у контексту Босне на путу ка европским интеграцијама, Додик је одговорио да је министар спољних послова Аустрије подлегао површној пропаганди у вези са Републиком Српском.

„Сматрам да је министар вањских послова Аустрије подлегао површној пропаганди у вези са Републиком Српском. Разумијем да можда немају времена да дубље истраже ситуацију. Чини се да прихватају информације какве чују без додатног преиспитивања. Доносе одлуке о нама, а не укључују нас у разговор. Политичари долазе у Сарајево, очарани су Башчаршијом и стичу утисак да је све у најбољем реду, док у стварности проблеми остају неријешени. Ако министар подржава даље приближавање Босне и Херцеговине Европској Унији, то је похвално, али за Републику Српску то отвара само једно кључно питање: да ли је Високи представник легитиман или није? Осим тог питања, многа друга битна питања у Босни и Херцеговини остају нерасвијетљена“,, истакао је предсједник Српске за аустријски медиј.

Пратите нас и путем Вибера