"Српски дани“

Додик: Црква сачувала српски идентитет; Срби бране право на опстанак

  • Извор: АТВ
  • 01.10.2023. 19:52

Посебна је част што у овој улози учествујем у реализацији манифестације "Српски дани“, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик током говора на отварању манифестације чији је покровитељ у Будимпешти а која се организује први пут на иницијативу Епархије будимске.

Како је рекао Додик, народ који има јак идентитет може да рачуна на будућност.

Предсједник Српске истиче и да је сигуран да ће ова манифестација постати традиција те да ће се на тај начин ширити српска култура која је, каже Додик, најважнији елемент нашег опстанка али и постојања.

"Српски народ је кроз историју дао велика имена у науци, а у савременим околностима велике спортисте попут Новака Ђоковића", рекао је Додик.

Додик је рекао да је на несрећу нашег народа много оних који Србе виде као проблем.

Додик се састао са епископом Лукијаном

Додик се састао са епископом Лукијаном

"Да није било Српске православне цркве наш идентитет би био изгубљен, када је све било усмјерено ка томе да нестанемо, још у вријеме Отоманске империје. Они са запада када су долазили, исто су то хтјели", поручио је Додик.

Додик је додао да Срби бране своје право на опстанак.

"Заустављени су од оног који је желио владати над њима. Нијемци су показивали непријатељство према српском народу, што се видјело у Првом и у Другом свјетском рату, те да је Њемачка одиграла кључну улогу у разбијању Југославије", рекао је Додик.

Посљедњи рат, каже Додик, направио је највећу штету Србима, јер у бројним државама сада немају ни статус националне мањине.

"Срби су у ФБиХ изложени притиску и проблемима. Из Сарајева је протјерано 150.000 Срба. Морали су да оставе све другима. Сада покушавају сву кривицу да свале на Србе", истакао је Додик.

И данас, каже Додик, на причи о високом представнику Нијемци шаљу свог човјека, који је умислио да може наметати законе иако нема легитимитет, ни одлуку Савјета безбједности, а већ намеће законе и покушава прогонити оне који не поштују његове одлуке.

"Данас Срби имају двије српске државе - Србију и Републику Српску. Присутни смо у бројним другим државама и желим да захвалим и предсједнику Владе Мађарске Виктору Орбану. Његова сарадња са предсједником Србије Александром Вучићем отворила је пут за најбољу и историјску сарадњу Срба и Мађара", додао је Додик.

Манифестација

Манифестација "Српски дани“ почела у Мађарској: Трајаће цијели октобар

Додик је додао да у прилог томе иде и то што се отвара оваква манифестација културе за коју је пожелио да дуго траје.

Додик је рекао да је посљедњих 10 година под руководством Александра Вучића остварена најбоља сарадња Србије и Републике Српске, те отворена нова страница историје.

"Сада измишљају неку нову причу. Покушавају да идеју о јединству и окупљању прогласе за агресију. Српски свијет је наша култура, православље, вјера, писмо, језик и крсна слава", истакао је Додик.

Он је указао и на историјски податак да су Србе увијек убијали на највеће празнике јер су Срби окупљени око огњишта, као што је то било у селима око Братунца и Сребренице када су муслимани у протеклом, Одбрамбено-отаџбинском рату убијали жене и дјецу на кућном прагу.

"Одбрана је наша култура. Република Српска остаће присутна у смислу покровитељства ове манифестације у Мађарској. Наша љубав према вама није ништа мања него ваша према Српској. Наша снага је љубав. Ми у Српској живимо српски национални идентитет. Не идемо у друге куће и тражимо само да нас не дирају. Да не дирају наше цркве, гробове и крсну славу", рекао је Додик и манифестацију "Српски дани" прогласио отвореном.

Кампања

Кампања "Друштвено одговорни" обухватиће 50 производа

Српска православна Епархија будимска донијела је одлуку о оснивању манифестације "Српски дани" која ће трајати цијели октобар.

Предсједник Српске Милорад Додик, у оквиру дводневне посјете Мађарској, данас се састао са епископом будимским Лукијаном.

Сутра, другог дана Додиковог боравка у Мађарској, планиран је сасатанак са премијером Мађарске Виктором Орбаном.

Састанак је заказана за 12 часова а планиран је и радни ручак у Кармелићанском манастиру у Будиму.

Пратите нас и путем Вибера