Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović istakla je večeras u Bijeljini da više od 700 učesnika iz regiona, Evrope i svijeta svjedoče o ozbiljnosti Kongresa HISPA BH, kao i o uloženom trudu organizatora.
"Srećna sam što su Bijeljina i Republika Srpska domaćini ovako značajnog skupa. Uvjerena sam da će diskusije biti konstruktivne, a zaključci samog kongresa korisni i primjenjivi u praksi", poručila je Cvijanovićeva, koja je skup svečano otvorila.
Cvijanovićeva je istakla da je počastvovana pozivom da prisustvuje ovom značajnom skupu, te organizatorima čestitala.
"I kao što su naši ljekari i zdravstveni radnici uvijek bili uz građane, tako je i dužnost institucija da podrže ovakve manifestacije, jer samo zajednički možemo raditi na unapređenju našeg zdravstvenog sistema. Želim da izrazim zahvalnost i podršku vašem radu, aktivizmu i naporima koje ulažete s ciljem zaštite zdravlja našeg stanovništva", rekla je Cvijanovićeva u obraćanju na otvaranju Kongresa.
Ona je podsjetila da su prethodne dvije godine bile naročito teške, te da je najveći teret pandemije virusa korona pao na leđa zdravstvenih radnika koji su se danonoćno borili protiv opakog, nevidljivog neprijatelja, za šta im je odala posebno priznanje.
"Iako je pandemija kovida bila tema broj jedan na planetarnom nivou, mnoga postojeća oboljenja i dalje su uzimala svoj danak. Kardiovaskularne bolesti još su jedan od vodećih, ako ne i najčešći uzročnik smrtnosti kod nas i u svijetu. Utoliko je značaj ovakvih skupova veći - u kontekstu razmjene znanja i iskustava o prevenciji, savremenoj dijagnostici i liječenju bolesti srca", naglasila je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je naglasila da je posljednjih godina i decenija medicina teorijski i praktično napredovala vrtoglavom brzinom, a cilj institucija je da održe korak sa savremenim trendovima, kako u pogledu nabavke moderne opreme, tako i u domenu obrazovanja i usavršavanja kadra.
"U prethodnom periodu uradili smo mnogo na tom planu. U posljednjih desetak godina, izgradili smo, opremili i rekonstruisali nekoliko regionalnih bolnica širom Republike Srpske. Do kraja godine očekujemo izgradnju nove bolnice u Doboju koja će biti jedna od najsavremenijih u regionu", istakla je Cvijanovićeva.
Ona je ukazala da je posebna pažnja usmjerena i na usavršavanje medicinskih radnika, te da su u tom smislu uspostavljeni i značajni kontakti sa relevantnim zdravstvenim ustanovama u svijetu, u okviru kojih domaći kadrovi stiču specifična znanja i iskustva, koja potom primjenjuju u bolnicama u Srpskoj.
"Zajednički smo uradili mnogo toga, ali svjesni smo da je mnogo posla tek pred nama. Zadatak institucija je da zdravstvenom sistemu obezbijede najbolje moguće uslove za funkcionisanje i to je trajni proces koji zahtijeva posvećenost i kontinuirana ulaganja", naglasila je Cvijanovićeva i učesnicima poželjela srećan i uspješan rad.