Милош Букејловић, министар правде у Влади Републике Српске, сматра да рјешавање проблема фемицида и насиља над женама, врло озбиљног и деликатног проблема, мора имати приоритетно значење, било да се ради о насиљу које се дешава у приватном односу или пословном окружењу.
Исто тако, Букејловић сматра да је увијек потребно указати на друштвено неприхватљива понашања појединаца, како би се указало на насиље али и оснажила политика друштвене свијести када су жене у питању.
Влада Републике Српске успоставила је одређене институционе механизме, када је у питању заштита жртава од насиља, као и политике и мјере које ће спријечити ову врсту кривичних дјела.
„Између осталог, на посљедњој редовној сједници Народне скупштине Републике Српске усвојен је и Нацрт Закона о заштити од насиља у породици и насиља према женама Републике Српске - којим је први пут дефинисан фемицид“, подсјетио је.
Нацртом Закона се, како каже, настоји жртвама насиља учинити доступан и ефикасан систем мјера помоћи, подршке и заштите, с циљем заустављања тренутног насиља које трпе, спречавања његовог понављања, а посебно елиминисања могућег фаталног тј.смртног исхода.
„Сходно томе, подржавамо и све активности које се реализују у току кампање '16 дана активизма борбе против родно заснованог насиља', чији је циљ да се пошаље јасна порука да институције, имају нулту стопу толеранције, према било ком виду насиља и дискриминације“, изјавио је Букејловић.
Исто тако, Министарство правде у Влади Републике Српске, као и до сада, учиниће све да заштити жртве насиља и пружи им сву неопходну подршку и заштиту кроз унапређење законских рјешења, која се односе на ову проблематику, а која су у нашој надлежностa, рекао је министар.
„Увијек ћемо бити на располагању и осталима, који се баве обезбјеђивањем правног и институционалног оквира за превенцију насиља над женама, заштитом жртава насиља, те идентификацијом и процесуирањем починилаца. Нема оправдања за насиље али и за било који облик кршења људских права и нарушавања људског достојанства, стога позивам да се починиоци насиља пријаве. Све особе које су изложене агресивном, нетолерантном злостављању и понашању треба да буду охрабрене да пријаве такво насиље. Порука је јасна, насиље нема оправдања, пријавите насилнике. Нисте самe у овој борби“, поручио је министар.
Он је позвао све да активно учествују у кампањи „16 дана активизма борбе против родно заснованог насиља", и укажу на значај политике родне равноправности, економског оснаживања жена и нулте толеранције на било који облик насиља, како би се осигурао живот без насиља и дискриминације.