Ne stišavaju se reakcije nakon što je objavljeno da se ide u izmjene Krivičnog zakonika Republike Srpske koji će kriminalizovati klevetu. Najviše se zbog toga buni dio novinarske zajednice.
"Kada neko povrijedi vas, vašu čast i ugled, to može da povrijedi i vaše dijete. To se uzima kao otežavajuća okolnost kad su u pitanju maloljetna djeca. Ako neko kaže "majka ti je narkomanta", "nije korektan ispitivač", onda djeca budu etiketirana i odbačena od sredina. Ovom odredbom želi da se zaštite članovi porodice", kaže Milijana Buha profesor na Pravnom fakultetu.
Ona ističe da ovaj zakon nije nikakav pritisak na medije.
"Uvođenjem klevete u krivično zakonodavstvo nema za cilj da ograniči slobodu govora. Sam član 10 stava 2 evropske konvencije o zaštiti osnovnih ljudskih prava kaže da sloboda izražavanja može biti podvrgnuta propisanim kaznama u demokratskim društvima, što je nužno radi zaštite ugleda i časti građana u jednom društvu. To nije nešto što potiče od nas", kaže Buha i navodi primjer:
"Imate primjer novinarke u hrvatskoj koja je iznosila u medijima neistin sadržaj. Govorila je o NN licu koje je falsifikovalo diplome. U postupku se dokazalo da to nije istinito, ali je ona oslobođena odgovornosti zato što je sud odlučio da ona nije išla sa namjerom da ponižava tu osobu, nego je bilo u javnom interesu da se rasvijetli taj slučaj".