Успјех БиХ није могућ све док водеће политичке странке које представљају најбројнији од три конститутивна народа, Бошњаке, показују потпуно непоштовање уставног поретка БиХ и активно раде на његовом подривању, констатовано је у 33. извјештају Републике Српске Савјету безбједности УН.
У овом документу наводи се да политике бошњачке супремације које ове странке спроводе, игноришу чињеницу да БиХ чине три конститутивна народа који према Уставу имају једнака права.
Напомиње се да је федерална и консоцијативна структура БиХ, загарантована Дејтонским споразумом, одиграла кључну улогу у очувању мира у БиХ од потписивања споразума до данас.
"Водеће бошњачке политичке странке спремно сарађују са ОХР-ом и Уставним судом БиХ на подривању федералне структуре БиХ. Иако су ентитети већ изгубили многе уставом загарантоване надлежности, бошњачке странке ни са тим нису задовољне. Неке чак отворено заговарају потпуно укидање ентитета", наводи се у седмом дијелу Извјештаја.
Додаје се да су бошњачке странке показале потпуно непоштовање према консоцијативним механизмима из Устава, попут изричите одредбе којом се вођење спољне политике повјерава искључиво Предсједништву БиХ, које чине по један Бошњак, Србин и Хрват.
У Извјештају се наглашава да министар иностраних послова у Савјету министара Елмедин Конаковић грубо игнорише ову уставну одредбу и води спољну политику која искључиво одражава интересе бошњачког народа.
"У априлу Конаковић је чак затражио од ЕУФОР-а да пружи помоћ у хапшењу предсједника Републике Српске Милорада Додика, иако је знао да Предсједништво БиХ никада не би подржало такав потез", подсјећа се у Извјештају који је усвојила Влада Републике Српске.
У овом документу се додаје да је Конаковић једнострано покушао и да издејствује да Министарство иностраних послова у Савјету министара ангажује агенцију која би код Владе САД лобирала за бошњачке интересе, при чему о том уговору није обавијестио ни Предсједништво БиХ, нити предсједавајућег Савјета министара.
"Бошњачки и хрватски чланови Предсједништва БиХ, гдје обојица заступају интересе бошњачких странака, отворено воде политику бошњачке супремације, игноришући уставну обавезу да спољну политику утврђује Предсједништво као цјелина", констатује се у Извјештају.
Из Републике Српске наводе да су бошњачке политичке странке до сада потпуно одбиле све позиве званичника Српске на разговор с циљем рјешавања тренутне кризе у БиХ.
"Уколико бошњачке странке заиста желе да БиХ успије, морају почети да поштују федералну и консоцијативну структуру БиХ договорену у Дејтону и започну искрен и конструктиван дијалог са Републиком Српском, у складу са недавним саопштењем Савјета безбједности", закључује се у седмом дијелу Извјештаја.