Бошњачке странке годинама су помагале високим представницима у подривању уставног поретка БиХ и то настављају да чине и данас. У Извјештају пише да те странке са ентузијазмом сарађују са ОХР-ом и Уставним судом БиХ на процесу централизације БиХ , супротно њеној уставној структури.
"Иако Устав БиХ спољну политику повјерава искључиво трочланом Предсједништву БиХ као колективном органу састављеном од три члана, бошњачки министар спољних послова води самосталну спољну политику у само интересу Бошњака. За жаљење је што бошњачке странке одбијају позиве лидера Републике Српске на разговор у циљу рјешавања актуелне политичке кризе у БиХ“, наведено је у 33. Извјештају Владе Републике Српске Савјету безбједности Уједињених нација.
Уколико бошњачке странке желе да БиХ успије, морају почети да поштују уставну структуру БиХ и започети искрен и конструктиван дијалог са Републиком Српском, у складу са недавним саопштењем Савјета безбједности. Федерална и консоцијативна структура БиХ од суштинског је значаја за европску безбједност. Њена уставна структура од суштинског је значаја за европску безбједност, јер расподјела власти и механизми подјеле моћи онемогућавају потпуну доминацију исламизма, који представља значајно присуство у бошњачкој политици.
"У складу са федералном структуром БиХ, Република Српска остварује блиску сарадњу са европским и америчким безбједносним агенцијама те изражава наду да ће нова администрација Сједињених Америчких Држава преиспитати контрапродуктивне политике претходне администрације у вези са БиХ. Упркос садашњим тензијама, Република Српска вјерује да БиХ и даље има шансу да успије уколико сви актери, и у БиХ и ван ње, буду поштовали Дејтонски споразум“, наведено је у 33. Извјештају Владе Републике Српске упућеном Савјету безбједности Уједињених нација.
Република Српска је спремна да учествује у озбиљним разговорима усмјереним на превазилажење политичке кризе у БиХ и обнову напретка на путу ка чланству у ЕУ. Апелује на партнере БиХ у међународној заједници да подрже Дејтонски споразум и подстакну дијалог као средство рјешавања актуелне кризе, наводи се у Извјештају Владе Српске Савјету безбједности УН-а.