Deseti dan prolazi. Posao nije ni blizu kraja. Niko nije ni slutio da će biti toliko teško, život u poplavljenim područjima, koliko toliko vratiti u normalu. U pomoć su priskočili svi. Sa ljudstvom i mehanizacijom, između ostalih, u najugroženija područja stigao je i tim iz Republike Srpske.
"Vidimo da imamo pomoć iz Republike Srpske. To je neprocjenjivo", kaže Pero Afalje.
"Ljudi su ovdje dobri, primili su nas fino pored sve njihove muke koja ih je zadesila", kaže Mile Ćetojević iz Republičke uprave civilne zaštite Srpske.
U najtežim trenucima, tu poslije havarije koju je voda ostavila za sobom, svaka pomoć se troduplo računa. Zbog toga one koji se prihvate posla prigrle kao najrođenije.
Slovenija će, kažu, uvijek biti zahvalna svima koji su pomogli.
Ovo je prvi put da se suočavaju sa poplavama ovih razmjera.
"Međunarodna solidarnost, solidarnost sa susjedima, to nikada nećemo zaboraviti", rekla je Tanja Fajon, ministar spoljnih poslova Slovenije.
"Imali su izuzetno dobre industrijske zone, sve je to pogođeno poplavama. Dosta materijala, poput šljunka i drveta je uništeno", kaže Milan Novitović, v.d. direktora Republičke uprave civilne zaštite Republike Srpske.
Štete su ogromne. Broje se u milijardama, a crta još nije podvučena.
Slovenci bi zato, vrlo rado, da RUCZ ostane i duže od predviđenih deset dana. Sada im je prioritet da sve obezbijede kako bi od jeseni đaci mogli sjesti u školske klupe.
Jedna od škola u mjestu Rečica na Savinji sada je kamp za međunarodne timove. U tom kampu je i vrijedni tim Republike Srpske