Генерални секретар СНСД-а Срђан Амиџић изјавио је за Срну да је народ подржао политику СНСД-а, што је потврђено и на прошлим изборима и навео да то није резултат искључиво само организационих способности, већ дјеловања и конкретног рада представника ове странке.
"Људи препознају да не одустајемо када су пред нама битне теме и изазови. Имамо изузетну подршку. Број остварених гласова за одборнике и број начелничких мјеста је нестваран. Ми смо премашили циљ који смо одредили прије избора", рекао је Амиџић у подкасту СРНЕ.
Он је истакао да би било занимљиво видјети резултате да се сада одрже избори. "Опозиције не би било нигдје. Не зато што смо ми толико моћни, већ зато што водимо овакву политику", сматра Амиџић.
Када је ријеч о резултатима у Бањалуци, Амиџић је навео да ситуација у којој су градоначелник и скупштинска већина из различитих политичких блокова није новост и да тако функционишу други градови у региону.
"Када је ријеч о СНСД-у, остварили смо најбољи резултат и у Бањалуци и Бијељини. Овај одборнички сазив у Бањалуци одлично изгледа и увјерен сам да ће Драган Лукач као шеф Одборничког клуба учинити да ствари буду флуидније", истакао је Амиџић.
Говорећи о градоначелнику Бањалуке Драшку Станивуковићу, Амиџић је указао да политика не може бити лаж и да грађанима долази на наплату све оно што је градоначелник представио да ће бити бесплатно.
"Када је ријеч о бесплатном прикључку воде, он је бесплатан ако је остала цијена воде. Прва одлука послије избора била је поскупљење воде. Да ли је онда то бесплатан прикључак? Ту цијену воде плаћају и они који нису добили бесплатан прикључак. Цијена је порасла 30 одсто", рекао је Амиџић.
Он каже да је дошло на наплату све оно што су обећавали из Градске управе, наводећи да то не може бити политика већ куповина политичке наклоности.
"Онда немојте очекивати од мене да подржим повећање цијене воде. Ја ћу организовати и наградну игру. Нађите ми један регулациони план у центру Бањалуке који је предложила актуелна градска администрација да се спратност или величина објекта није повећала за 50 одсто", указао је Амиџић.
Српска помаже општине у ФБиХ, Сарајево игнорише локалне заједнице у којима живе Срби
Амиџић је истакао у подкасту Срне да Сарајево не помаже општине у Федерацији БиХ (ФБиХ) са већински српским становништвом, те да то показује како би се у случају унитарне БиХ опходили према српском народу и Републици Српској.
"Не могу они имати тај сензибилитет према тим општинама, као што имају према онима у којима живи већински бошњачко становништво. Ако ви дозволите да преко (Небојше) Вукановића и других расте моћ БиХ и да она дијели новац, ја постављам питање - како ће то бити?", навео је Амиџић који је и министар финансија и трезора у Савјету министара.
У том случају, додао је он, тешко би било очекивати да би Бошњак у министарству на том нивоу у БиХ додјељивао новац Републици Српској.
"Да ли би неко тада градио болнице у Бањалуци? Да ли би неко помагао дрвопрерађиваче у Републици Српској или ФБиХ? Овдје је борба за ресурсе. Пукло је оног тренутка када су хтјели да донесу закон о имовини и да неко други њом управља. Када нам узму имовину, узели су све", поручио је Амиџић.
Он је истакао да општине у ФБиХ са већински српским становништвом могу функционисати само уз подршку Републике Српске, уз одлуку Владе, односно предсједника Српске Милорада Додика који је рекао да ће тим општинама донирати по милион КМ за функционисање, а ријеч је о Дрвару, Гламочу, Грахову и Петровцу.
Амиџић је указао на злонамјерне изјаве у ФБиХ које говоре да ако се Србима не свиђа у БиХ, да иду у Србију.
"Наш је легитиман став да кажемо да тако не може. Може ли Сипа ухапсити некога од људи који су политички прогоњени? Не може. Да ли је то фактичко стање? Јесте. Да ли су људи у свијету чули да постоји проблем? Јесу", истакао је Амиџић.
Он је навео да много Бошњака и Хрвата схвата какву политику води Република Српска и њени представници, што је веома важно због цјелокупних односа у БиХ.
"Важно је да се крећемо међу људима и да на тај начин реалније сагледамо процесе који се дешавају у БиХ. Излаз постоји али у оном тренутку када бошњачки политичари почну да размишљају на начин да поштују договорено", истакао је Амиџић.
Он је рекао да много штете Републици Српској наноси понашање опозиционих представника, који не препознају значај донесених одлука, те навео примјер расправе о Нацрту устава Републике Српске.
"Њима је забрањено да имају активно учешће у изради Устава Републике Српске. Онда мени постављају питање да ли се борим за фотељу. Као да се мени иде у Сарајево. Из тог Сарајева једино лијепо што ћу понијети је овај закон о поврату ПДВ-а на куповину прве некретнине. Када имате стална препуцавања онда вам се то све згади", навео је Амиџић у подкасту СРНЕ.
'СНСД је предлагач закона од којих народ има користи'
Министар финансија и трезора у Савјету министара Срђан Амиџић рекао је за Срну да, због политичке ситуације, испод радара пролазе закони које је предложио СНСД, од којих користи има и Република Српска и ФБиХ, а један такав је и онај усвојен у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ о поврату ПДВ-а за куповину прве некретнине.
"То је идеја која се изродила из разговора предсједника Републике Српске Милорада Додика и предсједника Србије Александра Вучића. Када сам именован за министра то је била једна од првих иницијатива да то заживи и овдје", истакао је Амиџић у подкасту СРНЕ.
Он је истакао да су и ове иницијативе биле на мети политикантства опозиције из Републике Српске, наводећи примјер предлагања дневног реда у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ, када су делегати у Клубу Срба из ПДП-а и СДС-а инсистирали да се прије битних закона разговара о смјенама српског кадра.
"На тој сједници била су три битна закона, али и иницијативе за смјену предсједавајућег Дома народа Николе Шпирића, министра Сташе Кошарца и мене. Они знају да СНСД не жели да смјењује сам себе. Да ли би то неко радио!?", навео је Амиџић.
Он каже да су представници опозиције умјесто о законима важним за грађане инсистирали на измјени дневног реда и тако хтјели да пласирају причу о томе како СНСД блокира усвајање закона.
"Погледајте да је и члан Предсједништва Денис Бећировић срушио буџет заједно са Жељком Комшићем. Он је то урадио јер је имао своје политичке интересе и сви људи који су запослени у заједничким институцијама имају мања примања иако смо ми пронашли средства. Мене када неко пита гдје је буџет, ја кажем да зову Дениса Бећировића", истакао је Амиџић.
Он је рекао да су мучне сједнице Савјета министара због понашања појединих министара из ФБиХ и њихових иступа у јавности.
"Када затворите врата онда имамо инсистирање на неким политичким детаљима, гдје је економија у другом плану. Да ли неко може сматрати да је нормално да закон о ПДВ-у намјерно стављате иза смјена да не би био изгласан?", упитао је Амиџић.
Он је нагласио да бошњачки политичари због тога траже подобне Србе у Савјету министара да би имали апсолутну проходност свих закона и одлука.
"Када су видјели да у Савјету министара од 40 тачака прође 35 онда не могу рећи да Савјет министара не ради, али је тих пет кључно. Онда имате мучну атмосферу", река је Амиџић у подкасту СРНЕ.