Misteriozna bolest odnijela je živote više od 50 ljudi u Demokratskoj Republici Kongo (DRK) samo nekoliko sati nakon što su se pojavili prvi simptomi.
Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) i ljekari u DRK saopštili su da je vremenski period od pojave simptoma do smrti u većini slučajeva bio samo 48 sati. SZO opisuje ovu epidemiju kao "značajnu prijetnju javnom zdravlju", prenio je "Dailymail".
Zvaničnici vjeruju da je epidemija počela 21. januara, a do ponedjeljka je zabilježeno 419 slučajeva, uključujući 53 smrtna ishoda. Prema kancelariji SZO za Afriku, prvi slučajevi zabilježeni su u gradu Boloko nakon što je troje djece navodno pojelo mrtvog slijepog miša.
Djeca su preminula 48 sati nakon što su razvila simptome hemoragične groznice, grupe bolesti koje karakterišu groznica, krvarenje, glavobolja, bolovi u zglobovima i drugi simptomi.
"To je ono što je zaista zabrinjavajuće", rekao je Serge Ngalebato, medicinski direktor bolnice Bikoro u DRK, za "AP", misleći na brzinu kojom su žrtve umirale.
Еbola je jedan od najpoznatijih uzroka hemoragične groznice. Ova vijest dolazi nakon što su ljekari upozorili da je odluka predsjednika Donalda Trampa da smanji kapacitete CDC i zabrani komunikaciju sa SZO povećala rizik od budućih epidemija, kako u inostranstvu, tako i u SAD.
Zvaničnici SZO takođe su upozorili da je broj epidemija izazvanih bolestima koje prelaze sa životinja na ljude, na primer kroz konzumaciju zaraženih životinja, porastao za više od 60 procenata u Africi u poslednjoj deceniji.
Zvaničnici nisu spekulisali o mogućem uzroku misteriozne bolesti. Međutim, nakon što je 9. februara zabilježen drugi talas epidemije u gradu Bomate, uzorci od 13 pacijenata poslati su na analizu.
Svi uzorci bili su negativni na ebolu i druge hemoragične bolesti poput marburga, ali su neki pokazali prisustvo malarije. Prema podacima kancelarije SZO za Afriku, stopa smrtnosti od ove bolesti iznosi 12.3 odsto, što je oko 10 puta više nego kada se kovid prvi put počeo širiti.
Zdravstveni zvaničnici upozoravaju da udaljena lokacija epidemije, u kombinaciji sa slabom zdravstvenom infrastrukturom zemlje, povećava rizik od daljeg širenja, što zahtijeva hitnu intervenciju na visokom nivou kako bi se zaraza obuzdala.
Ove epidemije dolaze samo nekoliko mjeseci nakon što je misteriozna "Bolest X" prošle godine harala DRK, usmrtivši 143 osobe. Kasnije je utvrđeno da je vjerovatno riječ o teškom respiratornom obliku malarije, prenosi "Telegraf".