Nova gradsko naselje Sikla, smještena južno od centra glavnog grada, gradi se korištenjem drveta i zauzimaće površinu od 250.000 kvadratnih metara, pri čemu se drvo koristi u svim dijelovima gradnje, od podova i zidova do nosivih elemenata.
Projekt ima jasan cilj, a to je pokazati kako izgleda održiva urbana budućnost, kaže Hokan Hilengren, voditelj razvoja poslovanja u kompaniji.
Bivša industrijska zona Sikle, poznata po proizvodnji dizelskih motora, sada se pretvara u moderno naselje s drvenim stambenim zgradama, kancelarijama, školama i trgovinama.
Ipak, starije zgrade neće se rušiti, već su neke od njih pretvorene u biblioteke i kina, a nove zgrade će se uklopiti u postojeću urbanu strukturu. Građevinski sektor proizvodi čak 37% globalnih emisija plinova, što znači da ova industrija ima najveći potencijal za promjene, ističe Hillengren.
U novom naselju Sikla, prvi blok sa 80 stanova nazvan "Distrikt 7" biće dovršen do kraja 2025. godine, dok je plan izgraditi oko 2000 dodatnih stanova do 2027. godine, a zgrade će biti fleksibilno dizajnirane, stanovi se po potrebi mogu pretvoriti u kancelarije, što će im pružiti “drugi život”.
Osim funkcionalnih i ekoloških prednosti, drvo izaziva i emocionalnu povezanost, pa su posjetioci “Sara Kulturhusa” viđeni su kako grle drvene stubove, a arhitekte očekuju slične reakcije i u Sikli. Izložena drvena konstrukcija, uključujući instalacije poput ventilacije i cijevi, daje prostoru osjećaj otvorenosti.
Еstetska vrijednost i održivost takođe povećati atraktivnost tržišta, što bi kompaniji moglo donijeti veći profit kroz veće cijene najma, vjeruje Hilgren. Iako je betonska podna ploča u prosjeku 20 % jeftinija od drvene, gradnja drvetom je znatno brža, što znači da su stanovi i poslovni prostori spremni za useljenje i najam u kraćem vremenskom roku, prenosi Dnevno.hr.
Uprkos, problemima na tržištu nekretnina koji su 2023. godine pogodili i Švedsku zbog rastućih kamatnih stopa, investitori su optimistični, javljaju srbijanski mediji.
S izvrsnom prometnom povezanošću i vizijom gradnje za održivu budućnost drveni grad Stockholma mogao bi postati simbol nove ere evropske arhitekture.